Wszystkie OFE straciły w maju

opublikowano: 05-06-2019, 22:00

Typowo akcyjny charakter obecnych OFE sprawił, że u kresu swoich dni bez wyjątku odchorowały spadki na giełdach.

Przełom kwietnia i maja przyniósł korektę na światowych rynkach akcji. Główną przyczyną była eskalacja konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Do przeceny doszło zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących, w tym na giełdzie warszawskiej. W Warszawie swoje dołożyły też lokalne problemy sektora bankowego. Indeks WIG stracił w maju 3,7 proc.

Nie ma się więc co dziwić, że również wszystkie OFE poniosły maju straty. Na minusie były średnio 3,9 proc. Najmniej stracił OFE Pocztylion (3,5 proc.), najwięcej OFE PZU Złota Jesień (4,4 proc.). Nationale-Nederlanden oraz Aviva, czyli dwa zdecydowanie największe OFE, straciły odpowiednio — 4 i 3,7 proc. Mimo słabego maja tegoroczne wyniki większości OFE pozostają dodatnie — średnio 0,5 proc. Na minusie są tylko Axa i Aviva — straciły odpowiednio 0,7 i 0,1 proc.

— Przecena dotknęła zarówno rynki rozwinięte, jak i rozwijające się. Wynik funduszy emerytalnych okazał się porównywalny ze zmianą WIG-u. OFE broniły kapitału w wąskich ramach dywersyfikacji, na jakie pozwala im rygor prawny. Transfer oszczędnosci do IKE pozwoli na lepszą dywersyfikację aktywów w długim terminie, a wspólnie z rozwojem PPK na większą niezależność GPW od czynników zewnętrznych. Wahania koniunktury w krótkim okresie nie mają znaczenia dla długoterminowychstóp zwrotu, które dla OFE za okres 3 lat wynoszą 19,7 proc. — komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Z drugiej strony w perspektywie 12 i 24 miesięcy OFE co do jednego są na minusie, a ich zysk za pięć lat jest mniejszy niż za trzy. Ujemne wyniki osiągnięte w maju negatywnie wpłynęły na stan aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych, zmniejszając je o 6,4 mld zł. Do tego dochodzi ujemny bilans przepływów między ZUS a OFE w ramach tzw. suwaka.

OFE przelały do ZUS 576 mln zł, jednocześnie otrzymując w ramach składek 289 mln zł. Ostatecznie wartość zgromadzonych w OFE pieniędzy spadła na koniec maja 2019 r. o 4,1 proc., czyli do nieco ponad 156 mld zł. W maju został zaprezentowany projekt ustawy likwidującej OFE. Opcją domyślną dla 15,8 mln członków funduszy będzie przeniesienie aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne prowadzone przez TFI, powstałe z przekształcenia obecnych PTE. Od przenoszonych aktywów zostanie pobrana opłata przekształceniowawysokości 15 proc. Do 10 stycznia 2020 r. członkowie OFE mają mieć przy tym możliwość złożenia sprzeciwu, co będzie równoznaczne z transferem przypadających na nich aktywów OFE do ZUS. Twórcy ustawy zakładają, że z domyślnej opcji przeniesienia aktywów na IKE skorzysta 80 proc. członków OFE. Biorąc pod uwagę opłatę przekształceniową, oznaczałoby to, że firmy zarządzające obecnie OFE po zmianach będą zarządzać około 110 mld zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu