Wtorek na GPW: w miarę sesji nasila się przecena indeksów

opublikowano: 02-07-2002, 12:40

Wtorkowa sesja rozpoczęła się od niewielkich spadków głównych indeksów, które pogłębiają się w miarę upływu notowań. Największą, ponad 3 proc. przecenę notuje TechWIG. Poniedziałkowa wyprzedaż amerykańskich spółek technologicznych wyraźnie szkodzi polskim spółkom z sektora hi-tech. Mocną przecenę notują blue-chipy sektora – Prokom, Optimus i Computerland.

Przecena sektora objęła praktycznie wszystkie giełdy Starego Kontynentu, po tym wyprzedaż spółek technologicznych zepchnęła Nasdaq do poziomu nie notowanego od 1997 roku. Spadkom na Wall Street przewodziły papiery operatora telekomunikacyjnego WorldCom, posądzanego przez SEC o ukrywanie 4 mld strat. Doniesienie, że SEC cofnął się w badaniu sprawozdań spółki aż do 1999 roku, wywołało przy gigantycznym obrocie, 92 proc. przecenę akcji operatora do 7 centów na akcję.

Spadki indeksów powstrzymują najcięższe spółki warszawskiego parkietu - PKN, TPSA i Pekao, które opornie poddają się fali wyprzedaży. Zwyżek nie należy się jednak spodziewać. Nad TP SA wciąż wisi ryzyko nadpodaży wywołane interwencyjnym przekazywaniem państwowych akcji w ręce banków i ARP. W kwietniu rząd zdecydował dokapitalizować Bank Gospodarki Żywnościowej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego 4,0 procentami akcji TPSA co wywołało obawy, że cierpiące na brak gotówki banki mogą chcieć wkrótce upłynnić na rynku akcje telekomu.

Szans na wzrosty wbrew trendom nie ma też Pekao, gdyż zaangażowanie w Stocznię Szczecińską zwiększy koszty banku w II kwartale o minimum 275 mln zł. Jednak ta wiadomość już została zdyskontowana przez rynek i nie powinna przynieść więcej strat największemu bankowi na GPW. Tym bardziej, że Pekao walczy o prymat spółki o największej kapitalizacji z dotychczasowym liderem TP SA. Różnica wynosi już tylko ułamek procenta.

We wtorek na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje W.Kruk. Cena akcji zajmującej się handlem biżuterią i luksusową odzieżą firmy wyniosła na otwarciu 35 złotych, czyli nie zmieniła się wobec ceny emisyjnej. Jednak spółka ugięł się pod presja taniejącego indeksu i PDA Kruka straciły 23 proc., spadając do 27 zł.

Zachowanie indeksów pokazuje, ze rynek jest już wyprzedany i broni się przed spadkami. Obroty są wciąż niewielkie – w połowie sesji przekroczyły 120 mln zł. Wyraźnie widać, że jesteśmy silnie uzależnieni od koniunktury na giełdach światowych i to ona decyduje o zachowaniu rynku. Warszawskie tanieją w miarę rosnącej przeceny na głównych giełdach Starego Kontynentu.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wtorek na GPW: w miarę sesji nasila się przecena indeksów