Wybieramy Mistrza GPW 2016: KGHM, a może Orlen?

opublikowano: 27-12-2016, 08:30

W pojedynkach 1/8 finału batalii o tytuł Mistrza GPW 2016 mierzą się Celon Pharma z KGHM i PKN Orlen z Bogdanką.

Dziennikarze i analitycy „Pulsu Biznesu” i serwisu Bankier.pl wytypowali 16 spółek, z których internauci wyłonią tę najlepszą w mijającym roku. Mistrz GPW wybrany zostanie po raz siódmy.

O tym, kto w marcu odbierze laur na gali Giełdowa Spółka Roku 2016, zdecydują — tak jak w poprzednich latach — czytelnicy Pb.pl i Bankier.pl. Głosowanie rusza we wtorek 20 grudnia, a zasady są proste: do kolejnej fazy przechodzą te firmy, które zdobędą więcej głosów. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału.

We wtorek i w środę (do godz. 18.) można głosować w pojedynkach między Celon Pharmą a KGHM oraz PKN Orlen a Bogdanką.

W dwóch pierwszych pojedynkach zmierzyły się JSW i Wielton oraz Echo i AmRest. W pierwszej parze zdecydowanie wygrała górnicza spółka (70,6 do 29,4 proc.), w drugim bitwa była trochę bardziej zacięta (61,4 do 38,6 proc.).

Dwie kolejne pary tworzyli: PZU i Famur (pojedynek rozstrzygnął się stosunkiem 70,5 do 29,5) oraz Auto Partner i Erg (73,8 - 26,2). 

A tak uzasadniliśmy wyróżnienie tych czterech spółek:

Celon Pharma

Takich spółek potrzeba giełdzie jak kani dżdżu. To była największa oferta publiczna w 2016 r. (245 mln zł), na premierowej sesji notowania poszły w górę o 19 proc. I na tym się nie skończyło, bo do końca roku notowania urosły o 50 proc. w porównaniu z ceną emisyjną. Firma jest pupilem inwestorów instytucjonalnych, działa w obiecującej (choć wymagającej) branży, ma globalne ambicje i owocami ekspansji obiecuje dzielić się z akcjonariuszami.

PKN Orlen

Z kapitalizacją na poziomie 36,3 mld zł PKN Orlen kończy 2016 r. z mianem najbardziej wartościowej firmy na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na dodatek akcje koncernu pobiły w ostatnich dniach rekord i są najdroższe w historii. Kursowi sprzyja otoczenie makroekonomiczne, ale Orlen wyróżnia się nie tylko kursem. Na tle pozostałych firm państwowych miał w mijającym roku wyjątkowo stabilny zarząd — dobra zmiana polityczna dotknęła firmę tylko raz, po wyborach. Dobre opinie zebrała też nowa strategia, przedstawiona ledwie kilka dni temu.

KGHM

W styczniu akcje giełdowego weterana kosztowały 51 zł i były najtańsze od 2009 r. Mało kto spodziewał się, że pod koniec roku kurs miedziowego kombinatu zbliży się do 100 zł. W styczniu i lutym analitycy wyceniali akcję spółki na 46-65 zł. Później nastąpił jednak ciąg korzystnych dla firmy zdarzeń. Najpierw był to wystrzał cen srebra, które podrożało z ok. 55 zł do przeszło 70 zł za uncję. Potem w sukurs przyszło osłabienie złotego wobec dolara, poprawiając wyniki kombinatu po przeliczeniu na naszą walutę. Ale decydujący był listopadowy skok notowań miedzi: z 4,5 do 5,6 tys. USD za tonę.

Bogdanka

Choć o lubelskiej spółce jest znacznie ciszej niż o JSW, to także była znakomitą inwestycją. Od historycznego minimum i po zapaści z poprzednich dwóch lat kurs Bogdanki więcej niż podwoił się, sięgając 70 zł. Upaństwowiona firma nadal przynosi zyski, choć jej przyszłość została uzależniona od decyzji politycznych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy