Czytasz dzięki

Wybieramy Mistrza GPW 2017. CD Projekt kontra Dino, Orlen vs Dekpol

opublikowano: 17-01-2018, 08:00
aktualizacja: 17-01-2018, 08:12

Dziennikarze i analitycy serwisu Bankier.pl wytypowali 16 spółek, z których internauci wyłonią tę najlepszą w mijającym roku. Dziś dwa kolejne pojedynki 1/8 finału.

Mistrz GPW wybrany zostanie po raz ósmy. O tym, kto w marcu odbierze laur na gali Giełdowa Spółka Roku 2017, zdecydują — tak jak w poprzednich latach — czytelnicy Pb.pl i Bankier.pl. Głosowanie rusza we wtorek 16 stycznia, a zasady są proste: do kolejnej fazy przechodzą te firmy, które zdobędą więcej głosów. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału i drabinkę.

Tytułu mistrzowskiego z ubiegłego roku broni CD Projekt, który dziś mierzy się z fenomenalnym debiutantem - Dino Polska. 

W drugiej parze rywalizuje wielki PKN Orlen z maluczkim - Dekpolem, którego akcje przyniosły w 2017 r. najwyższą na GPW stopę zwrotu.

 

(Ankiety powinny pojawić się poniżej. Jeżeli ich nie widzisz, kliknij w nazwę pary)

Orlen kontra Dekpol

CD Projekt kontra Dino Polska

Z wczorajszych pojedynków zwycięsko wyszły JSW (56,5 do 43,5 proc. pokonała PZU) oraz Ambra (57 do 43 proc. w rywalizacji z Esotiq).

Uzasadnienia nominacji

PKN Orlen

Orlen na giełdzie w 2017 r. wprawdzie nie błyszczał tak jak w 2016, choć i tak zanotował zwyżkę notowań w skali roku o prawie 28 proc. Dodatkowo spółce najprawdopodobniej uda się poprawić świetny wynik netto z zeszłego roku i przy okazji — również najprawdopodobniej — stanie się podmiotem, który w 2017 r. wypracował na GPW największy zysk. Warto także wspomnieć, że na 2017 r. przypadła rekordowa dywidenda Orlenu. Do kieszeni akcjonariuszy trafiło aż 1,28 mld zł. To w dobie cięcia dywidend przez największe podmioty wynik zasługujący na wyróżnienie.

CD Projekt

CD Projekt ma za sobą ciężką końcówkę roku. Słabsze od oczekiwań wyniki za trzeci kwartał, a także pogorszenie atmosfery wokół spółki związane z licznymi plotkami sprawiły, że na nieskazitelnym wizerunku firmy pojawiło się kilka rys. Przyhamowała także hossa. Mimo wszystko jednak spółka zdołała zakończyć 2017 r. wzrostem wartości o 88,5 proc. Wypłaciła także pierwszą w swojej giełdowej historii dywidendę. „Wiedźmin” nadal dobrze się sprzedaje i wielu wierzy, że kolejne gry CD Projektu — gdy już w końcu się pojawią — również odniosą sukces.

Dekpol

Dekpol nie jest być może spółką z pierwszych stron gazet, jednak to właśnie akcje firmy działającej w branży budowlano- -deweloperskiej były najlepszą inwestycją 2017 r. na GPW. Jej walory w ciągu dwunastu miesięcy podrożały o 261 proc. Dodatkowo miniony rok był dla Dekpolu prawdopodobnie najlepszym w historii pod względem zarówno zysków, jak i przychodów. Te ostatnie, jak wynika z podniesionych w grudniu prognoz, urosnąć mają przeszło dwukrotnie.

Dino Polska

Dino pojawiło się na GPW dopiero w kwietniu 2017 r., jednak te niecałe trzy kwartały wystarczyły, by zrobić furorę. Po pierwsze, spółka ta przełamywała marazm na rynku ofert publicznych. Od grudnia 2013 r. na GPW nie było debiutanta, którego dotyczyłaby oferta warta więcej niż 1 mld zł. Dino to zmieniło. Po drugie, debiut okazał się sporym sukcesem, a w kolejnych miesiącach kurs podskoczył o ponad 100 proc. Po trzecie, spółka nadal dynamicznie się rozwija: rozrasta się sieć i rosną przychody. A to wszystko przecież w otoczeniu wszechobecnych Lidlów i Biedronek.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane