Wyceny spółek energetycznych poszły pod nóż

Michał Potyra, analityk UBS, obniżył wyceny spółek z branży energetycznej, notowanych na GPW.

Wycena PGE spadła z 17 do 14 zł, a rekomendacja pozostała na poziomie neutralnym. Analityk UBS zakłada, że największa firma energetyczna utrzyma politykę wypłaty 40-50 proc. zysku w formie dywidendy, a stopa dywidendy za 2015 r. wyniesie około 4 proc. 

Wycena Tauronu została obniżona z 3,3 do 2,5 zł, a rekomendacja to wciąż "sprzedaj" ze względu na coraz bardziej konieczną emisję akcji, która posłuży finansowaniu programu inwestycyjnego. UBS nie oczekuje, by spółka wypłacała dywidendę, począwszy od zysku za 2016 r.

Cena docelowa Energi to 14,5 zł (wobec dotychczasowych 23 zł), a zalecenie to "kupuj". UBS prognozuje 9-procentową stopę dywidendy ze spółki w ciągu najbliższych dwóch lat. Największym ryzykiem jest powrót do planów budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka oraz ewentualne dalsze, inicjowane przez rząd plany inwestycyjne, związane np. z zastępowaniem starych bloków energetycznych.

Michał Potyra bierze pod uwagę również scenariusz wsparcia sektora węglowego przez energetykę, choć uważa, że jest to zdyskontowane, a PGE jest naturalnym liderem takiego procesu. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Wyceny spółek energetycznych poszły pod nóż