Wyceny w technologiach mogą spadać

Korekta w notowaniach spółek technologicznych zachęciła inwestorów do zakupów, jednak o dalszych losach hossy zdecyduje sytuacja epidemiologiczna.

Związane z obawami przed skutkami rozszerzania się epidemii koronawirusa tąpnięcie na globalnych rynkach akcji szczególnie silnie uderzyło w spółki technologiczne. Od zanotowanego 19 lutego szczytu do dołka sprzed tygodnia indeks blue chipów z tej branży w USA Nasdaq100 tąpnął o 16 proc.

Choć kolejne sesje przyniosły odbicie, wspierane przez decyzję Fedu o interwencyjnej obniżce stóp, to skalę strat w przypadku polskich inwestorów może powiększać jednoczesne osłabienie dolara. Między 19 lutego a środowym zamknięciem straty sięgające od 13 do 15 proc. notowały w złotym m.in. Facebook, Cisco Systems oraz Intel Corp.

Chińscy beneficjenci

Zdaniem Andrew Slimmona, zarządzającego funduszami w grupie Morgana Stanleya, przecena to dobra okazja do zakupów. To może zaskakiwać, bo jeszcze w styczniu specjalista redukował zaangażowanie w gigantach technologicznych, po tym jak hossa w branży wywindowała wyceny i powiększyła jej udział w portfelach.

— Po tym jak wyceny poszły w dół, zwiększenie ekspozycji ma sens — tłumaczy specjalista.

Do przeceny wielu spółek technologicznych przyczyniły się zakłócenia w łańcuchach dostaw i spadek popytu w Chinach, będące skutkami epidemii koronawirusa. Przykładowo — Apple uzyskuje z rynku chińskiego 20 proc. całości przychodów, a tamtejszy poddostawca producenta i-Phone’ów Foxconn musiał okresowo zawiesić produkcję. Jednak zdaniem Andrew Slimmona Państwo Środka, które jako pierwsze ucierpiało na epidemii, również pierwsze będzie ją miało za sobą.

Specjalista nawet bardziej od amerykańskich spółek technologicznych preferuje chińskich przedstawicieli branży, którzy według niego powinni być głównym beneficjentem przyszłej poprawy koniunktury. Tymczasem Gina Martin-Adams, główna strateg rynku akcji ośrodka Bloomberg Intelligence, wskazuje na czynnik, który osłoni amerykańskie spółki technologiczne przed skutkami zakłóceń w łańcuchach dostaw. Paradoksalnie będą to według niej napięcia handlowe między USA a Chinami. W odpowiedzi na nie branża przez ostatnie miesiące modyfikowała sieć dostawców, tak aby uniezależnić się od podmiotów z Chin.

Z opóźnieniem

Choć wskaźnik cena/zysk dla indeksu Nasdaq100, który jeszcze przed przeceną zbliżał się do nienotowanego od 10 lat pułapu 30, spadł do 27,3, to ostrożnie do perspektyw podchodzi Adrian Apanel, zarządzający MMPrime TFI. Jego zdaniem powrót do hossy będzie możliwy tylko pod warunkiem, że epidemia koronawirusa zostanie w najbliższym czasie opanowana.

— Wyceny spółek wciąż są wymagające. Dalsze kształtowanie się koniunktury będzie zależne od tego, jak szybko nastąpi naprawa łańcuchów dostaw i odbudowa spadku popytu na produkty spółek, związanego z pogorszeniem nastrojów konsumentów — ocenia specjalista.

Dlatego inwestorzy największą wagę będą przywiązywać do monitorowania dynamiki zachorowań, przewiduje Adrian Apanel.Równolegle będą też śledzić komunikaty spółek ostrzegające przed obniżkami prognoz oraz obniżki rekomendacji przez analityków. W samych wynikach spółek konsekwencje epidemii będą widoczne z pewnym opóźnieniem. Wszystko dlatego, że rzeczywiste problemy z dostępnością produktów na rynku amerykańskim będą widoczne dopiero w kwietniu lub maju ze względu na czas dostaw drogą morską. Zdaniem zarządzającego w korzystnym scenariuszu dość szybkiego opanowania epidemii jej skutki będą widoczne w wynikach spółek przez około dwa kwartały.

— Wyceny mają jeszcze pewien potencjał spadku. Albo obniżą się za sprawą wzrostu prognoz przyszłych zysków, albo (jeśli do niego nie dojdzie) za sprawą dalszego spadku notowań — przewiduje Adrian Apanel.

W spółki technologiczne można zainwestować za pośrednictwem otwartych funduszy prowadzonych przez Investors TFI oraz Santander TFI lub certyfikatów strukturyzowanych banku Raiffeisen. W biurach maklerskich oferujących dostęp do rynków zagranicznych można nabyć fundusze ETF oraz same akcje spółek. Oparte na akcjach spółek technologicznych lokaty strukturyzowane oferują także niektóre banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane