Wydawcy narzekają na brak czytelników

Agnieszka Janas
28-09-2001, 00:00

Wydawcy narzekają na brak czytelników

Zorganizowane w stolicy przez Centralę Handlu Zagranicznego Ars Polona XII Krajowe Targi Książki nie były równie udane jak imprezy z lat poprzednich. W targach, połączonych z kiermaszem książek, wzięło udział 113 wystawców. Oznacza to13-procentowy spadek w stosunku do ubiegłego roku.

Organizatorzy i wydawcy podkreślają, że trudna sytuacja gospodarcza ma duży wpływ na kondycję rynku książki.

— Obecnie wydaje się około 25 tys. tytułów rocznie, w przeciętnym nakładzie od 2 do 10 tys. egzemplarzy. Jeszcze kilka lat temu często spotykany był nakład 100 tys. W tej chwili taką ilością wydanych i sprzedanych książek mało kto może się pochwalić. Rynek się kurczy, ale będziemy walczyć o tych czytelników, których mamy i o pozyskanie nowych — podkreśla Aleksandra Stępień, wiceprezes Ars Polony.

Wydawcy obecni na targach szukali przyczyn zapaści oraz sposobów funkcjonowania na rynku.

— Książki o Harrym Potterze to sukces finansowy. Gdy przeciętne nakłady sięgają 5-8 tys. egzemplarzy, my wydajemy ponad 250 tys. jednej części. Dzieci i młodzież stanowią około 80 proc. czytelników, trzeba więc o nich dbać i rozwijać wydawanie literatury dla dzieci — wyjaśnia Marcin Walkowiak, specjalista ds. marketingu Media Rodzina.

Agnieszka Janas

a.janas@pb.pl % (22)6116205

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Wydawcy narzekają na brak czytelników