Wyjątkowa szkoła

opublikowano: 14-09-2017, 22:00

Podstawówka w Żukowie znalazła się w czołówce najnowocześniejszych placówek edukacyjnych w Polsce.

Automatyczna kontrola temperatury i regulacja poziomu oświetlenia, odzyskiwanie ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i czujniki ruchu — to tylko część energooszczędnych i inteligentnych systemów zainstalowanych w szkole podstawowej w Żukowie (woj. zachodniopomorskie). To przedsięwzięcie zrealizowała firma Inlogic (instalator inteligentnych systemów budynkowych) z wykorzystaniem produktów ABB.

— W Polsce wciąż za mało obiektów publicznych wykorzystuje zaawansowane możliwości automatyki budynkowej. Ta szkoła jest wyjątkowa, ponieważ została wyposażona w otwarty międzynarodowy standard KNX, cieszący się uznaniem na całym świecie. Inteligentny system, którego zaletą jest prostota i bezawaryjność, będzie pracował według określonego harmonogramu szkoły. Dostęp do zarządzania całością systemu będzie miał jej dyrektor, chociaż codzienne funkcje nie będą potrzebowały dodatkowego sterowania — mówi Tomasz Wieczorek, prezes spółki Inlogic.

Każde pomieszczenie w szkole w Żukowie zostało wyposażone w automatyczny system sterowania klimatem, co pozwoli przygotować optymalne warunki do zajęć na podstawie planu lekcyjnego. W salach ustawiono trzy tryby temperatury: komfort, wakacyjny i przeciwzamrożeniowy. Tryby będą uruchamiać się w zależności od planowanych zajęć i warunków atmosferycznych. Gdy w jednym miejscu okna lub drzwi zostaną otwarte, ogrzewaniewyłączy się lub zmniejszy dostawę ciepła z centralnego systemu ogrzewania. W czasie ferii zimowych i przerw świątecznych, gdy nie będzie w szkole uczniów przez dłuższy czas, instalacja grzewcza automatycznie obniży temperaturę.

We wszystkich pomieszczeniach i ciągach komunikacyjnych zamontowano czujniki obecności, które włączają oświetlenie po wykryciu ruchu w budynku. Ponadto wszystkie czujki obecności wyposażono w termostat, dzięki któremu możliwy jest pomiar temperatury i jej automatyczna korekcja. System KNX kontroluje także lampy w hali sportowej. Oświetlenie zewnętrznego terenu szkoły i elewacji sterowane jest przez zegar astronomiczny, który łączy się przez system KNX i w ten sposób „obsługuje” oświetlenie.

Automatycznie sterowana jest również wentylacja w budynku, temperatura podgrzewania wody, a także stan klap przeciwpożarowych w kanałach wentylacyjnych. Ruchome żaluzje fasadowe dostosowują się do warunków oświetleniowych na zewnątrz. Dzięki nim budynek chroniony jest przed nadmiernym nasłonecznieniem, a poziom hałasu dobiegający z zewnątrz zmniejsza się. Na dachu zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne generujące dodatkową energię elektryczną. Szkoła będzie mogła produkować elektryczność na własne potrzeby.

— Placówki edukacyjne są doskonałym miejscem dla zastosowania rozwiązań inteligentnej automatyki budynkowej. Ustawienie optymalnej temperatury i oświetlenia pomoże uczniom się skupić i efektywnie pracować — tłumaczy Łukasz Będziński z ABB w Polsce. Rozpoczęty w grudniu 2016 r. projekt zakończono w końcu sierpnia tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu