Wyjątkowy tydzień na rynkach

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 21-01-2020, 22:00

Handel na rynkach w tym tygodniu jest specyficzny.

Poniedziałek był dniem wolnym w Stanach Zjednoczonych, a teraz w Azji aktywność inwestorów wyraźnie spada z uwagi na zbliżające się obchody chińskiego nowego roku.

W takiej scenerii pojawił się dość niespodziewany czynnik ryzyka w postaci obaw związanych z wirusem corona, zaobserwowanym w Państwie Środka. Przejściowo więc na wartości tracił chiński juan, a umacniał się japoński jen, sugerując zmniejszenie apetytu na ryzyko na rynkach. Inwestorzy obawiają się — podobnie jak kiedyś w przypadku SARS czy wirusa ebola — wpływu ewentualnej epidemii na perspektywy gospodarcze Chin.

Wydaje się jednak, że ten czynnik stanowi jedynie pretekst do chwilowej realizacji zysków. Inwestorzy na szerokim rynku czekają na czwartkowe posiedzenie władz Europejskiego Banku Centralnego, kiedy powinniśmy poznać więcej informacji nt. przeglądu strategii dla instytucji. Ponadto wśród głównych par warto bliżej przyjrzeć się spekulacjom odnośnie do cięć stóp przez Bank Anglii, znajdującym odzwierciedlenie w notowaniach brytyjskiego funta.

W Polsce wyczerpał się potencjał dalszej dynamicznej aprecjacji złotego i trwa poszukiwanie pretekstu do wygenerowania ruchu korekcyjnego. Układ, w którym znajduje się nasza waluta, jest ciekawy, gdyż ostatnie podbicie inflacji przyniosło powrót spekulacji dotyczących przyszłych ruchów Rady Polityki Pieniężnej. Sami członkowie rady sugerują jednak, iż jest to jedynie tymczasowe wybicie wskaźnika powyżej celu NBP, w związku z czym obowiązuje podejście „wait’n’see”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane