Wykreśleni z rejestru mogą odliczać VAT

opublikowano: 02-04-2018, 22:00

TSUE wydał korzystny wyrok dla podatników, ale nie dał ścisłych wskazówek, kiedy mogą korzystać ze swoich uprawnień.

Podatnik nie musi być wpisany do rejestru prowadzonego dla celów rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT), aby mógł odliczyć ten podatek. Muszą jednak istnieć dowody na to, że przedsiębiorca ma prawo do pomniejszania należnego VAT o naliczony. Taki wniosek płynie z marcowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który zapadł w sprawie C-159/17 dotyczącej firmy z Rumunii. W rozpatrywanej sprawie spółka została wykreślona z rejestru dlatego, że nie składała deklaracji VAT. Mimo to kontynuowała działalność, wystawiała faktury sprzedaży, a część zaległych deklaracji złożyła po kilku latach. Na tej podstawie, w wyniku kontroli, tamtejsze organy podatkowe zakwestionowały prawo firmy do odliczeń podatku, a spór znalazł swój finał w europejskim trybunale.

Polska ustawa milczy

Wyrok jest korzystny, ale w praktyce może być niełatwy do zastosowania. Trybunał stwierdził co prawda, że rejestracja podatnika VAT nie jest warunkiem koniecznym, jeśli organy podatkowe dysponują informacjami niezbędnymi do uznania, że podmiot spełnił wymogi materialne uprawniającedo odliczeń, jednak bliżej tego nie wyjaśnił.

Treść orzeczenia TSUE nie daje wytycznych, jakie dowody należałoby uznać za jednoznacznie świadczące o spełnieniu przesłanek materialnych, na co zwraca uwagę Piotr Marchlewski, menedżer w Crido Taxand.

To istotna kwestia, także dla polskich firm, ponieważ rodzime regulacje również przewidują możliwość wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, często z bardziej prozaicznych powodów niż nieskładanie deklaracji — np. gdy kontakt z podatnikiem jest utrudniony. Jednocześnie ustawa o VAT w ogóle nie reguluje prawa wyrejestrowanych firm do odliczeń.

Ekspert Crido Taxand podaje, że w ostatnim roku fiskus wykreślił w Polsce ponad 110 tys. podatników, i zwraca uwagę, że przedsiębiorcy niepowiadomieni o wypisaniu ich z rejestru często nadal prowadzą działalność i odliczają naliczony VAT. Sporów na tym tle jest niemało. W konsekwencji trudno przewidzieć, jak polskie organy podatkowe odczytają tezy marcowego orzeczenia TSUE.

Podstawy do odpisów

Zdaniem Piotra Marchlewskiego, odliczenia nie powinny być kwestionowane, jeśli skarbówka będzie w stanie zbadać dopełnienie warunków odliczania VAT, np. poprzez zweryfikowanie deklaracji i plików JPK_VAT składanych przez podatnika w okresie, w którym był wykreślony z rejestru.

Według przedstawiciela Crido Taxand, wyrok pozostawia również pewną dowolność w interpretowaniu dowodów, jakimi organ podatkowy powinien dysponować, żeby móc ocenić prawo przedsiębiorcy do odliczeń.

— Z tego punktu widzenia dostrzegam ryzyko, że nasze krajowe urzędy, znane z bardzo formalistycznego podchodzenia do interpretowania przepisów podatkowych regulujących uprawnienia podatników, mogą tłumaczyć ten wyrok na swój, niekorzystny dla firm sposób — ocenia Piotr Marchlewski.

Ograniczenia wyjątkowo

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomniał, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem dotyczącym zasady neutralności VAT ograniczanie uprawnień do odliczenia powinno mieć charakter wyjątkowy.

Trybunał zastrzegł przy tym, że w sytuacji, gdy naruszenie wymogów formalnych skutkowałoby uniemożliwieniem dostarczenia dowodów na ich spełnienie, wówczas organy podatkowe powinny móc odmówić podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Dlatego, zdaniem trybunału, sąd krajowy, który badał sprawę rumuńskiej spółki, powinien zbadać, czy mimo nieskładania deklaracji mogła ona wykazać w inny sposób, że uczyniła zadość określonym przesłankom materialnym. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy