Wyłączyć się na ponad miesiąc

opublikowano: 23-09-2018, 22:00

Firmy coraz bardziej dbają o dobre samopoczucie pracowników, warunki ich rozwoju i promują zdrowe nawyki. W ideę wellbeing idealnie wpisuje się urlop sabbatical

Czy wyobrażasz sobie kilka tygodni nieprzerwanego płatnego urlopu, w dodatku z zakazem korzystania ze służbowego e-maila i telefonu? Prawda, że to rozwiązanie brzmi ciekawie? Ta opcja to sabbatical. Ale jeśli już pojawi się taka możliwość, wiele osób chwilę potem zada sobie pytanie: i co ja zrobię z tym czasem?

Do urlopu sabbatical trzeba się solidnie przygotować. Dzięki temu wypoczywający ma spokój, jego zastępcy nie umknie żadne zadanie, a firma zyskuje osobę, która uczy się nowych zadań — mówi Matt Komorowski, dyrektor zarządzający PayPal w Europie Północnej i Środkowej, który sześć tygodni urlopu spędził na podróży po krajach azjatyckich.
Zobacz więcej

ZANIM WYJEDZIESZ, ZAPLANUJ:

Do urlopu sabbatical trzeba się solidnie przygotować. Dzięki temu wypoczywający ma spokój, jego zastępcy nie umknie żadne zadanie, a firma zyskuje osobę, która uczy się nowych zadań — mówi Matt Komorowski, dyrektor zarządzający PayPal w Europie Północnej i Środkowej, który sześć tygodni urlopu spędził na podróży po krajach azjatyckich. Fot. ARC

— Niewątpliwie przerwa w pracy jest potrzebna każdemu, ale czas jej trwania to już kwestia osobistych preferencji. Dla jednych idealnym rozwiązaniem jest kilka krótkich letnich wyjazdów w ramach tzw. citybreaks lub na łono natury. Inni wybierają długie, niejednokrotnie minimum trzytygodniowe urlopy, bo tylko wtedy czują się zregenerowani fizycznie i psychicznie — mówi dr Dariusz Danilewicz, kierownik studiów podyplomowych doradztwo zawodowe, kierowanie rozwojem i coaching z Instytutu Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Zaznacza, że wybierając dłuższy urlop można go wykorzystać na różne sposoby, ale najważniejsze jest to, jak wypoczywamy. Wielu pracowników ma bowiem problem z oderwaniem się od telefonu, służbowej poczty czy zawieszeniem kontaktu z klientami.

Do grona osób, które w sabbatical widziały nie lada wyzwanie i mają już ten urlop za sobą, należy Matt Komorowski, dyrektor zarządzający PayPal w Europie Północnej i Środkowej.

— Planując swoje sześć wolnych od zawodowych obowiązków tygodni postawiłem na podróż po krajach azjatyckich. Wiedziałem, że nie będzie mi łatwo odciąć się od spraw zawodowych, więc dla pewności usunąłem aplikację poczty elektronicznej — wspomina.

Dopięte na ostatni guzik

Aby jednak wyjechać na te kilka tygodni, należy spełnić kilka warunków. W PayPal przede wszystkim musi upłynąć pięć lat od pierwszego dnia pracy. Dopiero wtedy pracownik otrzymuje cztery tygodnie obowiązkowego sabbatical, który trzeba wykorzystać w ciągu roku. Większość łączy miesięczną przerwę z 10 dniami standardowego urlopu.

— Planując tak długą przerwę pracownik i pracodawca muszą wiedzieć, kto będzie w stanie w efektywny sposób zastąpić tego pierwszego w czasie jego nieobecności. Korzystne będzie też takie zaplanowanie pracy, aby maksymalnie dużo zadań „pozamykać” przed rozpoczęciem długiego urlopu. Ponadto w wielu organizacjach są okresy mniej i bardziej intensywne. Można je przewidzieć i wybrać termin urlopu w miesiącach, w których w organizacji lub w dziale, w którym się pracuje, dzieje się znacznie mniej — radzi dr Dariusz Danilewicz.

Przygotowanie jest kluczowe, bo w wielu przypadkach firma na kilka tygodni musi wyłączyć jeden ze swoich silników napędowych. PayPal wdrożył w związku z tym własną procedurę.

— W przypadku sześciotygodniowego urlopu rzeczywiście nie chodzi wyłącznie o kupienie biletów, rezerwację miejsca w hotelu i spakowanie walizki. Przygotowania zaczynają się wcześniej i muszą być bardzo skrupulatne. Zgodnie z polityką firmy przekazujemy wszystkie nasze obowiązki wyznaczonej osobie, która będzie przez następnych kilka tygodni podejmować za nas właściwie każdą decyzję. Naszego tymczasowego zastępcę musimy więc wdrożyć we wszystkie bieżące kwestie, przygotować grafik spotkań i spraw, którymi będzie musiał się zająć — tłumaczy Matt Komorowski.

Sam musiał przekazać wiele obowiązków, bo zarządza 39 rynkami. Oprócz licznych spotkań, wideokonferencji, sprawdzania dokumentów czy odpowiadania na maile jest też wiele podróży służbowych. Dobre relacje ze współpracownikami i zaufanie, że wykonują swoją pracę najlepiej, jak się da, są więc niezbędne. A kiedy zostawia się stanowisko na tak długo, te czynniki liczą się podwójnie.

Trochę stresu, dużo korzyści

Z pakietem informacji zastępca przejmuje kontrolę nad stanowiskiem i bierze pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Może to być stresujące, ale ma też swoje plusy. PayPal bardzo sobie chwali sabbatical. Matt Komorowski zaznacza, że ta opcja pozwala pracownikom sprawdzić się na różnych stanowiskach i w różnych sytuacjach, dzięki czemu w nagłej sytuacji są w stanie zastąpić kolegów. Poza tym stwarza pole do rozwoju i zwiększania zakresu wiedzy i umiejętności pracowników oraz szlifuje u nich wielozadaniowość. Po stronie zysków można zapisać również zregenerowanych pracowników, którzy wracają do pracy ze świeżymi umysłami.

— Taki wypoczęty pracownik to niewątpliwe duża korzyść dla pracodawcy. Po urlopie ma zwykle więcej energii i może wykonywać zadania bardziej efektywnie. Zmniejsza się również zagrożenie wystąpienia chorób czy wypalenia zawodowego. Efekty bycia na urlopie to również dobry humor, brak znużenia, a w konsekwencji mniejsze ryzyko wystąpienia błędów, urazów czy wypadków — mówi dr Dariusz Danilewicz.

Ale dla niektórych osób powrót do pracy po wielotygodniowym urlopie to wysiłek porównywalny do wejścia np. na Kilimandżaro. Trzeba liczyć się z tym, że pracownik nie od razu zyska sto procent efektywności, dlatego ekspert odradza zarzucanie go długą listą zadań tuż po przekroczeniu przez niego progu firmy.

Powrót albo odwrót

Matt Komorowski uważa, że w przypadku dobrze zorganizowanego sabbatical duży stres przed powrotem do pracy nie powinien mieć miejsca.

— Oczywiście z chęcią podróżowałbym dłużej, ale powrót do pracy odbył się bez turbulencji i stresu. Tak jak ja przygotowałem pakiet ważnych informacji dla mojego zastępcy, tak on przyszykował mi vademecum dotyczące tego, co wydarzyło się w firmie podczas mojej nieobecności. Do tego została dołączona lista spraw, które wymagały moich działań — kilka telefonów i maili oraz lista spotkań, które czekały mnie w nadchodzących dniach — opowiada dyrektor zarządzający PayPal.

Zaznacza, że po takim urlopie wrócił z głową pełną inspiracji i dużą dawką energii. W tym momencie warto napisać o wizji, która wielu pracodawców może przerazić: pracownika, który wyjeżdża na kilka tygodni, po czym odchodzi z firmy. Powód? Znalazł np. nowa pasję, która całkowicie go pochłonęła.

— To dość skrajna wizja, ale pewnie zdarza się, że po takim urlopie człowiek zyskuje inspirację do zrobienia czegoś zupełnie innego niż do tej pory, w dodatku poza korporacją. W PayPal na całym świecie pracuje 18 tys. osób i nie prowadzimy statystyki w tej dziedzinie, ale osobiście nie znam osoby, która po urlopie powiedziałaby, że już nie wraca. Wręcz przeciwnie — wszyscy są aktywni i chętnie podejmują nowe wyzwania — mówi Matt Komorowski.

Jak wiemy, na obecnym rynku pracownika coraz więcej młodych osób nie przywiązuje się do jednego miejsca pracy. A mimo to wiele osób dociera do piątego roku zatrudnienia i korzysta z sabbatical.

— Amerykańskie Bureau of Labour Statistics podaje, że przywiązanie do jednej firmy w Stanach Zjednoczonych jest coraz krótsze i trwa niewiele ponad cztery lata. Perspektywa pięcioletnia nie jest więc głównym czynnikiem do podjęcia zatrudnienia. Natomiast w naszym kraju większość osób pracuje dla jednego pracodawcy średnio znacznie dłużej, ale sądzę, że dla nas istotniejsze są inne motywatory. Dotyczą one zarówno kwestii finansowych, takich jak wynagrodzenie zasadnicze i inne bonusy przekazywane w formie pieniężnej i niepieniężnej, jak i pozafinansowych, m.in. atmosfery w pracy, elastycznej formy i godzin pracy, możliwości doszkalania się czy łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym — podsumowuje dr Dariusz Danilewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy