Wylesianie Amazonii największe od 12 lat

[DI, PAP]
opublikowano: 09-12-2020, 16:29

Przez rok powierzchnia deforestacji brazylijskiej Amazonii zwiększyła się o 9,5 proc.

Dado Galdieri/Bloomberg
Dado Galdieri/Bloomberg
Bloomberg

Wylesianie brazylijskiej Amazonii osiągnęło najwyższy poziom od 12 lat. Tylko w ciągu 12 miesięcy do sierpnia tego roku zostało zniszczonych 11 088 km kw. lasów deszczowych — wynika z danych Krajowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE), który m.in. analizuje zdjęcia satelitarne Amazonii.

Wylesiony obszar jest większy niż powierzchnia Jamajki i wzrósł o 9,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy deforestacja była najwyższa od 10 lat. W 2008 r. w brazylijskiej Amazonii zniszczono 12 911 km kw. lasów.

„Z powodu takiego wylesiania Brazylia jest prawdopodobnie teraz jedynym głównym emitentem gazów cieplarnianych, który zwiększył emisję w ciągu roku, kiedy światowa gospodarka była sparaliżowana“ — oszacowało pozarządowe Obserwatorium ds. Klimatu.

Lasy takie jak Amazonia odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu zmian klimatycznych na świecie ze względu na ich zdolność pochłaniania dwutlenku węgla. Kiedy jednak drzewa giną lub są palone, uwalniają go z powrotem do środowiska. Największych zniszczeń od 11 lat dokonały zeszłoroczne pożary.

Na terytorium Brazylii znajduje się 60 proc. największego lasu deszczowego na świecie. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane