Wynagrodzenia rosną szybciej od oczekiwań

opublikowano: 17-07-2018, 22:00

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w firmach, które zatrudniają więcej niż dziewięć osób, wyniosło w czerwcu 6,222 mln.

Zgodnie z danymi GUS-u, to o 3,7 proc. więcej niż rok wcześniej i 0,2 proc. więcej niż w maju. Tymczasem przeciętne wynagrodzenia brutto w sektorze skoczyły o 7,5 proc. i sięgnęły 4848 zł. To wynik lepszy od oczekiwań ekonomistów — według konsensu, wynagrodzenia w czerwcu miały wzrosnąć o 7 proc.

„W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w czerwcu o 5,4 proc. r/r, wobec 5,2 proc. w maju. W kierunku wzrostu dynamiki płac w czerwcu oddziaływały podwyżki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wsparciem dla dynamiki wynagrodzeń były również czynniki statystyczne związane z korzystną różnicą w liczbie dni roboczych, podbijające dynamikę płac pracowników zatrudnionych na akord. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w kolejnych miesiącach roczna dynamika płac, wspierana przez umiarkowaną presję płacową w szeregu branż, będzie się kształtować w przedziale 7-8 proc.” — ocenia Krystian Jaworski, starszy ekonomista Crédit Agricole. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy