PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Wynagrodzenia w finansach pozostają pod presją

Po dekadzie od kryzysu finansowego wynagrodzenia w globalnym sektorze finansowym są znacznie skromniejsze niż przed kryzysem.

W latach 2007-18 średnie wynagrodzenie w banku Goldman Sachs spadło aż o 61 proc., jeśli skorygować je o nominalną dynamikę płac w gospodarce — obliczył Bloomberg na postawie raportów spółki. To największy spadek wśród 12 wielkich amerykańskich i europejskich instytucji finansowych, którym przyjrzała się agencja. Przeciętnie w całej grupie relatywne wynagrodzenia skurczyły się w 11 lat o 14 proc., nawet mimo rekordowej obecnie rentowności największych banków w USA i wychodzeniu z kryzysu europejskich.

— W ostatniej dekadzie branża bardzo się zmieniła. Najbardziej ucierpieli traderzy, bo bardzo zmienił się trading. Teraz banki najwięcej zatrudniają specjalistów od technologii i sprzedaży detalicznej. Zatrudnienie rośnie, ale traderzy nie zarabiają tak dużo jak kiedyś — mówi Richard Lipstein, dyrektor zarządzający w agencji rekrutacyjnej Gilbert Tweed International.

Powrót dobrej koniunktury w finansach nie przekłada się na wzrost zarobków, bo największe banki coraz mniej polegały na tradingu, ewoluując w stronę bankowości konsumenckiej i zarządzania aktywami, gdzie wynagrodzenia są niższe (w przeciwną stronę działa automatyzacja, która zmniejsza zapotrzebowanie na niżej wynagradzanych pracowników).

Bazujący niegdyś na tradingu Goldman Sachs wszedł w segment usług konsumenckich, kart kredytowych i bankowości transakcyjnej. Credit Suisse, zajmujący drugie miejsce wśród banków o największym spadku średnich wynagrodzeń, skupił się na zarządzaniu aktywami, przenosząc działy backoffice do tańszych lokalizacji, by obniżyć koszty. Według Juliana Bella z firmy rekrutacyjnej Sheffield Haworth wynagrodzenia pracowników bankowych średniego szczebla spadły relatywnie o połowę, a płace bankowców inwestycyjnych i dyrektorów zarządzających o jedną trzecią. W porównaniu z czasami sprzed kryzysu mocno zmieniła się struktura wynagrodzeń — wzrosły płace podstawowe, a spadły dodatki motywacyjne. Obecnie i w USA, i w Europie bonusy przyznawane są w formie przekazywanych z odroczeniem akcji, co ma motywować pracowników do działania w zgodzie z długoterminowym interesem pracodawcy i zniechęcać do odchodzenia ze stanowiska.

— Często rozmawiam z menedżerami banków, którzy chcą zmienić pracę, ale nie chcą zrezygnować z akcji, na których przydzielenie czekają. Konkurencja chętnie by ich zatrudniła, ale niechętnie rekompensuje przywileje utracone u poprzedniego pracodawcy — przyznaje John Burr z agencji rekrutacyjnej Westcott Black Partners.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane