Czytasz dzięki

Wynagrodzenie nadzoru ubarwiło walne GPW

opublikowano: 22-06-2020, 22:00

Akcjonariusz chciał, by członkowie Rady Giełdy zarabiali więcej. Skarb państwa był przeciw.

Czterech z siedmiu dotychczasowych członków nadzoru będzie pełnić swe funkcje przez następne trzy lata — zdecydowało walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, które odbyło się 22 czerwca 2020. W Radzie Giełdy pozostali Jakub Modrzejewski (prezes), Janusz Krawczyk (wiceprezes), Eugeniusz Szumiejko i Filip Paszke.

Ten ostatni zasiadał dotychczas w nadzorze GPW jako przedstawiciel domów maklerskich (był szefem biura maklerskiego PKO BP). Tym razem ubiegał się jednak o miejsce dla akcjonariuszy mniejszościowych, niebędących członkami giełdy, jako kandydat Nationale-Nederlanden OFE. O to samo miejsce zabiegał inny dotychczasowy członek rady — prof. Krzysztof Jajuga, zgłoszony przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Musiał pożegnać się jednak z Radą Giełdy, bo nie zyskał uznania skarbu państwa. A to państwo rozdaje wszystkie karty na walnych GPW (ma 35 proc. akcji uprawniających do niemal 52 proc. głosów).

Tym razem skarb państwa nie chciał też w nadzorze GPW dwóch przedstawicieli domów maklerskich. Z dwóch zgłoszonych kandydatur wybrał Michała Bałabanowa, zastępcę dyrektora departamentu prawnego PKO BP. Przepadła kandydatura Agnieszki Rostkowskiej, wiceprezes DM Banku Handlowego. Do rady trafił za to prof. Adam Szyszka zgłoszony przez przedstawiciela głównego akcjonariusza. Gdy wydawało się, że wszystko, co mogło rozgrzać akcjonariuszy, jest już za nimi, pod sam koniec walnego pojawił się wniosek o zmianę zapisupolityki wynagrodzeń zarządu i rady nadzorczej GPW. Zgłosił go akcjonariusz uczestniczący w walnym przez internet.

Chciał jedynie zmienić mnożnik w jednym z paragrafów ze znajdującego się w projekcie 1,5 na równe 2. W praktyce oznaczałoby to wzrost wynagrodzenia szeregowego członka Rady Giełdy z 8052 zł do 10,7 tys. zł. Odpowiednio w górę poszłyby inne stawki. Np. szef rady zarabiałby nie 8857 zł, lecz 11,8 tys. zł. Prowadzący walne zgromadzenie Zbigniew Mrowiec starał się zniechęcić do głosowania tej zmiany, wskazując, że zgłoszona propozycja zawiera w sobie błąd formalny, bo walne nie może ingerować w treść polityki wynagrodzeń.

— Polityka wynagrodzeń jest kształtowana przez inne organy spółki. Walne zgromadzenie tylko wyraża na nią zgodę lub nie — mówił Zbigniew Mrowiec. Akcjonariusz nie odstąpił jednak od swojego wniosku. Argumentował, że należyte zajmowanie się sprawami spółki wymaga poświęcenia czasu, a to wymaga stosownej zapłaty. Doszło więc do głosowania.

Za zmianą mnożnika, a tym samym podwyższeniem zarobków członków Rady Giełdy opowiedział się właściciel… dwóch głosów, czyli albo dwóch akcji zwykłych, albo jednej z garstki uprzywilejowanych nieznajdujących się rękach skarbu państwa. Ten ostatni, wsparty przez właściciela kolejnych dwóch głosów, był przeciw. Ze względu na uprzywilejowanie skarbu państwa wystarczyło to, by poprawka przepadła. Warto jednak zauważyć, że akcjonariusze dysponujący 29,7 proc. ogółu walorów wstrzymali się od głosu. W ostatecznym głosowaniu mniej więcej połowa z nich poparła pierwotny tekst polityki wynagrodzeń.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane