Wynajem długoterminowy? To się opłaca!

Bartosz Olejnik
16-03-2010, 13:58

Wynajem długoterminowy (Full Service Leasing) to bardzo atrakcyjna forma pozyskania pojazdów na potrzeby działalności przedsiębiorstwa.

Flota firmowa
Zobacz więcej

Flota firmowa

Decydując się na skorzystanie z takiej usługi, klienci określają, jakie średnie roczne przebiegi pokonują poszczególne grupy pojazdów i na tej podstawie jest ustalany okres wynajmu. Na podstawie tych informacji określa się wartość końcową (rezydualną), jaką pojazd będzie miał po zakończeniu kontraktu. Klient finansuje różnicę między ceną zakupu (w przypadku wynajmu pomniejszoną o rabat, który uzyskuje usługodawca na zakup auta) a wartością rezydualną pojazdu. Z punktu widzenia kosztów wynajmu istotny jest zatem wybór pojazdów, których wartość końcowa jest wysoka. Dzięki takiemu sposobowi finansowania, pieniądze, które w przypadku zakupu gotówkowego musiałby zablokować, klient może przeznaczyć na inną dziedzinę działalności firmy.

Ponieważ pojazdy firmowe często mają stosunkowo duży przebieg, ich sprzedaż na rynku wtórnym może sprawiać trudności. Korzyścią z wynajmu długoterminowego jest to, że klient po zakończeniu kontraktu nie ma problemów z odsprzedażą pojazdów i nie ponosi związanych z tym kosztów i ryzyka.

Inna korzyść to możliwość łatwego budżetowania kosztów obsługi pojazdów. Podobnie jak w przypadku wyznaczania wartości końcowej firma leasingowa ustala koszty związane z eksploatacją samochodów. Klient otrzymuje także pełne wsparcie podczas wizyt w stacjach serwisowych i w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Podatkowo finansowanie w formie wynajmu długoterminowego jest traktowane jako leasing operacyjny. Wszystkie koszty wynikające z części finansowej i koszty usług dodatkowych mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodu. Amortyzacji dla celów podatkowych i księgowych dokonuje usługodawca.

Wynajem długoterminowy to zatem połączenie atrakcyjnego sposobu finansowania i obsługi oraz gwarancja stałego i przewidywalnego budżetu związanego z utrzymaniem floty. Dzięki temu jest nim zainteresowanych coraz więcej potencjalnych klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Olejnik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wynajem długoterminowy? To się opłaca!