Wynajem supertankowca najtańszy od września

opublikowano: 03-02-2020, 14:11

Stawki za wynajęcie supertankowca na rejs z Zatoki Perskiej lub Zatoki Meksykańskiej do portów w Azji są najniższe od połowy września, donosi Reuters.

To skutek spadku popytu na ropę spowodowanego przez epidemię nowego koronawirusa w Chinach, twierdzą brokerzy statków.

- Rynek cofnął się do tego, co było przed wejściem sankcji na COSCO – powiedział Reutersowi jeden z brokerów przywołując sprawę objęcia przez USA sankcjami spółek zależnych państwowego chińskiego armatora. 

Broker statków Braemar podał, że opłata za tankowiec klasy VLCC na trasie z Zatoki Meksykańskiej do Azji spadła do 8 mln USD i jest najniższa od 19 września. Inny broker ujawnił, że opłata na podobnej trasie wynosi 7,5 mln USD. Riverlake poinformował, że wynajem jednostek na trasach z Bliskiego Wschodu jest najtańszy od 16 września.

Chiński koncern naftowy Sinopec zmniejsza w tym miesiącu przerób ropy o 12 proc., czyli 600 tys. baryłek ropy dziennie. To największa redukcja od ponad dekady, zwraca uwagę Reuters. Unipec, handlowa spółka z grupy Sinopec, przestał kupować ropę w zachodniej Afryce i szuka nabywców na co najmniej pięć transportów surowca z Angoli. 

Reuters dowiedział się także, że duże niezależne rafinerie w prowincji Shandong, które razem generują ok. 20 proc. chińskiego importu ropy, zmniejszyły przerób o 30-50 proc. i wykorzystują mniej niż połowę mocy, co nie zdarzyło się od 2015 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane