Czytasz dzięki

Wynajem trzyma się mocno

opublikowano: 12-08-2020, 22:00

Inwestorzy instytucjonalni na rynku mieszkaniowym nie mieli większych problemów ze ściąganiem czynszów podczas pandemii.

JLL w raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce w II kwartale 2020 r.” podaje, że jedynie 5 proc. najemców zgłosiło operatorom trudności z bieżącym regulowaniem należności z tytułu najmu. To oznacza, że mimo pandemii ściągalność czynszów u inwestorów instytucjonalnych z sektora mieszkań na wynajem nie była poważnie zagrożona. Podobnie jest w całej Europie, gdzie ściągalność czynszów w okresie najsilniejszych obostrzeń związanych z pandemią utrzymywała się na poziomie 95 proc. Eksperci JLL zwracają uwagę, że właściciele obiektów w Polsce utrzymali niemal pełne obłożenie, przyjmując ścieżkę indywidualnego podejścia do zgłoszonych problemów z opłacaniem czynszu.

W sektorze prywatnych akademików ściągalność była gorsza, bo obniżyła się do 80- 85 proc. Z drugiej strony to i tak świetny wynik: większość studentów na czas największych obostrzeń wróciła do domów, a mimo to płaciła czynsze. Według JLL liczba rezerwacji na następny rok akademicki daje jednak podstawy do oczekiwania poprawy także w tym sektorze. W Europie inwestycje w sektorze living w pierwszym półroczu 2020 wzrosły r/r aż o 46 proc. i zamknęły się kwotą 21,6 mld EUR. W Polsce zawarto tylko kilka transakcji.

Aurec Capital kupił budynek wielorodzinny przy Puławskiej 186, a następnie nieruchomości Jagiellońska 36 i Targowa 17 w Warszawie. TAG Immobilien przejął w I kwartale wrocławskiego dewelopera Vantage i zapowiedział zbudowanie w ciągu pięciu lat portfela ponad 8600 mieszkań na wynajem we Wrocławiu, Poznaniu i innych miastach. Należący do BGK Fundusz Mieszkań na Wynajem ogłosił z kolei zakup inwestycji z 80 mieszkaniami w Łodzi. Eksperci JLL zauważają zwiększenie zainteresowania deweloperów hurtową sprzedażą mieszkań inwestorom instytucjonalnym, zwłaszcza że spowolniła sprzedaż klientom indywidualnym.

Z raportu wynika, że pandemia nieznacznie obniżyła wysokość czynszów w mieszkaniach wynajmowanych w sektorze prywatnym. Eksperci łączą obniżki z przejściem części właścicieli prywatnych z najmu krótkookresowego, nastawionego na klientów turystycznych, na długoterminowy. Duża grupa nowych wynajmujących w tym segmencie była skłonna obniżyć oczekiwania finansowe, żeby nie stracić najemców z powodu administracyjnego zamrożenia ruchu turystycznego w Polsce. Na obniżki w całym segmencie wpłynęła też większa konkurencja.

95 proc. - taka jest, według JLL, ściągalność czynszów w mieszkaniach na wynajem u inwestorów instytucjonalnych w Polsce.

Sprawdź program webinaru "Umowy najmu oraz proces budowlany w obliczu pandemii koronawirusa", 20 sierpnia, 11:00 >>

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane