Wynik inwestycji zależą od długości palca

KS, Herald Tribune
opublikowano: 28-01-2009, 15:53

Naukowcy donoszą, iż sukces finansowy maklera w dużym stopniu uzależniony jest od długości… palca serdecznego.

Jesteś mężczyzną i planujesz zostać maklerem lub podjąć inną działalność w świecie finansów związaną ze stresem, ryzykiem i szybkim podejmowaniem decyzji? W takim razie, zdaniem naukowców, warto sprawdzić stosunek długości palców serdecznych względem palców wskazujących…

Ostatnie badania zespołu naukowego Uniwersytetu Cambridge przeprowadzone wśród pracowników londyńskiego City dowodzą, iż jest to, obok doświadczenia zawodowego, istotny wyznacznik sukcesu mężczyzn pracujących w ciągłym napięciu. W ciągu 20 miesięcy obserwowani maklerzy z dłuższymi palcami serdecznymi zarobili 11 razy więcej niż ci z krótszymi. Dla porównania: ci o najdłuższym stażu pracy zarobili 9 razy więcej niż ci najmniej doświadczeni.
Co ciekawe, wyniki te są zgodne ze wcześniejszymi dotyczącymi wpływu stosunku tych dwóch palców do sukcesów w tych dziedzinach męskiego sportu, gdzie istotną rolę odgrywa ostra rywalizacja.

John Coates, fizjolog z ekipy badawczej, twierdzi, iż odpowiedzialne za taki stan rzeczy są męskie hormony, androgeny, które wpływają na rozwój człowieka w życiu płodowym i stymulują produkcję testosteronu. Jednym ze śladów większej dawki androgenów jest właśnie dłuższy palec serdeczny (względem wskazującego). Jednocześnie hormony te odpowiada u mężczyzn za agresywne zachowania i pociąg seksualny. Jak się okazuje, wpływają one pozytywnie na sukces w świecie finansów.

Również testosteron ma tu swój udział. Badanie Coatesa i jego kolegów wykazało, że ci brokerzy, którzy rano odznaczali się wyższym poziomem testosteronu dużo częściej mieli pomyślny dzień na giełdzie niż ci o niskim poziomie tego hormonu. Wynika to z faktu, iż testosteron także kontroluje agresję, ale również pewność siebie oraz zachowania związane z podejmowaniem ryzyka.

Panowie, do miarek!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KS, Herald Tribune

Polecane