Wyniki CL zgodne z oczekiwanami, perspektywy niezłe

opublikowano: 14-02-2002, 13:37

Marcin Gocłowski

WARSZAWA (Reuters) - Zysk netto ComputerLandu w czwartym kwartale 2001 roku znalazł się w pobliżu dolnej granicy oczekiwań analityków, ponieważ spółka utworzyła rezerwy na aktywa internetowe. Cały rok firma zakończyła jednak niemal 25-procentowym wzrostem zysku netto.

W czwartym kwartale minionego roku zysk netto ComputerLandu wyniósł 14,9 miliona złotych, a w całym roku 30,3 miliona złotych, o 24,7 procent więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł w 2001 roku o 20,5 procent do 45,2 miliona złotych, a sprzedaż o 15 procent do 537 milionów.

W ostatnim kwartale roku ComputerLand zaksięgował zysk ze sprzedaży udziałów w firmie PZU Agent Transferowy na poziomie 17 milionów złotych. Jednocześnie firma utworzyła rezerwy w wysokości 11 milionów złotych na 70 procent wartości przedsięwzięć internetowych, głównie Clinica.pl i Vendi.pl.

WYNIKI DOBRE, PERSPEKTYWY TEŻ

Prezes firmy, Tomasz Sielicki, nie podał prognoz na 2002. Pytany, czy zarząd chciałby zwiększać zysk operacyjny o 25 procent rocznie, odpowiedział jednak twierdząco. Sprzedaż wzrosnąć ma w 2002 roku o 10-15 procent, a portfel zamówień jest nadal wypełniony na poziomie 250 milionów złotych.

"Wyniki za ubiegły rok są niezłe, zwłaszcza na poziomie operacyjnym" - powiedział Sobiesław Pająk, dyrektor działu analiz i doradztwa inwestycyjnego w CDM Pekao SA.

"Uważam jednak, że od strony inwestycyjnej akcje ComputerLandu to sprawa na drugie półrocze, ponieważ w pierwszym negatywnie na marże może wpłynąć połączenie ze spółkami CL Zdrowie i Positive. Za kilka miesięcy akcje będzie można kupić za podobną cenę jak obecnie" - dodał analityk.

CDM prognozuje, że w całym roku 2002 zysk netto ComputerLandu wyniesie 34,5 miliona złotych, zysk operacyjny 51 milionów, a sprzedaż 617 milionów.

Fuzja z CL Zdrowie i Positive została przeprowadzona z końcem minionego roku.

"Zakładamy optymalizację kosztową i wykorzystanie potencjału wszystkich trzech firm. Wierzymy, że fuzja z CL Zdrowie i Positive wpłynie na kolejne wzrosty marży operacyjnej w tym roku" - powiedział na konferencji Sławomir Chłoń, prezes zarządzający ComputerLandu.

Marża operacyjna ComputerLandu wzrosła w minionym roku do 8,4 procent z 8,0 procent w 2000 roku.

FUZJE TAK, ALE NIE DUŻE

Strategia ComputerLandu koncentrować ma się w dalszym ciągu na dywersyfikacji portfela zamówień. Spółka chce być mocna w informatyzacji telekomunikacji, administracji, przemysłu, zdrowia i sektora bankowo- finansowego.

ComputerLand liczy też na zyski z energetyki. Kupił spółkę CIE, specjalizującą się w obsłudze tego sektora i od marca zamierza ostro zabrać się za sprzedaż dla tej branży. Myśli też o dalszej konsolidacji.

"Konsolidacja jest nieuchronna. ComputerLand jest zainteresowany rynkami niszowymi. Przez siedem lat wykonaliśmy 16 ruchów konsolidacyjnych i nie wykluczamy kolejnych. Cały czas rozważamy też fuzje z dużymi partnerami, ale jest to trudne i ryzykowne" - powiedział Sielicki.

Zarząd ComputerLandu, tradycyjnie już, jest przeciwny wypłacie dywidendy.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki CL zgodne z oczekiwanami, perspektywy niezłe