Wyniki IBM i dane makro osłabiły giełdy w USA

(Marek Druś)
opublikowano: 15-04-2005, 16:52

Dobre wyniki General Electric i Citigroup nie zdołały poprawić nastrojów amerykańskich inwestorów, które popsuł w czwartek po sesji IBM informując o niższym niż oczekiwano zysku kwartalnym. Indeksy spadają jednak umiarkowanie. Ceny są niskie po czwartkowej przecenie, która zniwelowała zdobycz punktową głównych indeksów z ostatnich pięciu miesięcy.

Dobre wyniki General Electric i Citigroup nie zdołały poprawić nastrojów amerykańskich inwestorów, które popsuł w czwartek po sesji IBM informując o niższym niż oczekiwano zysku kwartalnym. Indeksy spadają jednak umiarkowanie. Ceny są niskie po czwartkowej przecenie, która zniwelowała zdobycz punktową głównych indeksów z ostatnich pięciu miesięcy.

Dane makro nie poprawiły w piątek nastrojów inwestorów. Rekordowo, najmocniej od dwóch lat wzrosły ceny importu.

Choć produkcja przemysłowa wzrosła w marcu zgodnie z oczekiwaniami, rozczarował gwałtowny spadek wartości wskaźnika aktywności sektora wytwórczego w regionie Nowego Jorku (ESM). Wstępne odczytanie przez Uniwersytet Michigan kwietniowej wartości wskaźnika nastrojów konsumentów także przyniosło rozczarowanie. Spadła ona do 88,7 pkt. z 92,6 pkt. w marcu. Analitycy oczekiwali, że wyniesie ona 91,5 pkt.

IBM jest najmocniej przecenionym komponentem średniej Dow Jones. Kurs ‘Big blue’ spada o ponad 6 proc. Spółka poinformowała po czwartkowej sesji, że jej zysk na akcję wyniósł w minionym kwartale 85 centów, co oznacza, że był niższy od prognozowanego, a także osiągniętego rok temu. Złe wiadomości przekazane przez IBM odbiły się negatywnie na innych spółkach branży komputerowej. Mocno spada kurs Hewlett-Packarda. Tanieją akcje Della. To także skutek wiadomości przekazanych przez Sun Microsystems. Trzeci na świecie producent serwerów poinformował po czwartkowej sesji, że miał stratę w trzecim kwartale. Analitycy oczekiwali, że spółka co najmniej wyjdzie na swoje po pierwszych trzech miesiącach roku.

Większy spadek średniej Dow Jones hamują rosnące kursy Citigroup i General Electric. Pierwszy poinformował przed sesją o wyższym niż oczekiwano zysku kwartalnym mimo mniejszej od prognozowanej sprzedaży. Największa grupa finansowa świata zapowiedziała także, że może wydać aż 15 mld USD na buyback akcji.

General Electric poinformował o zakończeniu kwartału zyskiem minimalnie wyższym od oczekiwanego. Aż 9 z 11 oddziałów koncernu zanotowało w minionym kwartale dwucyfrowy wzrost zysku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wyniki IBM i dane makro osłabiły giełdy w USA