Wyniki "maluchów" nie zachwyciły

opublikowano: 08-09-2017, 17:08
aktualizacja: 08-09-2017, 17:09

Zejście indeksu sWIG80 do siedmiomiesięcznego minimum to dobra okazja, by spojrzeć na najnowsze wyniki finansowe spółek z tego koszyka. Na razie dysponujemy tylko częścią raportów, a niektóre firmy opublikować je mają dopiero pod koniec września, ale być może spojrzenie na reprezentatywną porcję wyników pozwoli powiedzieć coś na temat kondycji "maluchów".

Spośród spółek, które już podały rezultaty, wybraliśmy dwadzieścia tych o największych wagach w sWIG80. To co prawda zaledwie 25% całego indeksu, biorąc pod uwagę liczebność, ale za to aż 40%, jeśli chodzi o łączną ich wagę.

Jakie są wnioski? Zachwytu nie ma. Negatywny jest z pewnością fakt, że w gronie spółek z sWIG80 nie widać takiej dynamiki zysków, jaką cieszy się w tym roku WIG20. Zsumowane wyniki reprezentatywnej dwudziestki "maluchów" (z których niektóre wcale nie są takie małe) wręcz się skurczyły.

Z drugiej strony te zsumowane wyniki są nieco zaburzone przez większe spółki, natomiast większość badanych firm (a dokładnie 65%) odnotowała jednak poprawę zysków. Niektóre firmy odnotowały nawet rekordy.

W każdym razie wygląda na to, że słaba postawa sWIG80 w tym roku ma pewien związek z mało zachwycającymi wynikami finansowymi. Będziemy przyglądać się sprawie wraz z napływem kolejnych raportów kwartalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki "maluchów" nie zachwyciły