Wyniki spółek w centrum uwagi

Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ
opublikowano: 25-02-2016, 17:28

Coraz szerszym strumieniem zaczynają na rynek napływać wyniki spółek za ostatni kwartał minionego roku i w konsekwencji uwaga inwestorów wokół nich się koncentruje.

Sam rynek z kolei się uspokoił po wczorajszym spadku i głównie za sprawą udanej sesji w USA wypracował wzrosty.

Wczorajsza sesja do najprzyjemniejszych nie należała, gdyż spadki cen ropy po raz kolejny zaczęły niepokoić globalnych inwestorów. Tym niemniej niezłe dane o popycie na benzynę za ostatnie cztery tygodnie spowodowały wczorajszym popołudniem odreagowanie cen czarnego złota, co pociągnęło za sobą całą Wall Street wyraźnie odbijającą po słabszym początku sesji. Ostatecznie indeks S&P500 wypracował wczoraj wzrost o prawie 0,5%, do którego Europa musiała się dzisiaj dostosować. W poprawie klimatu nie przeszkadzały potężne spadki w Chinach, które na parkiecie w Szanghaju sięgały niemalże 7%. W ich zignorowaniu pomagał stabilny juan, którego zmiany co do zasady pozostają zdecydowanie ważniejsze od fluktuacji na chińskim rynku akcji.

Publikowane dzisiaj dane nie były pierwszego kalibru, ale nie przeszkadzały we wzrostach, gdyż zarówno cotygodniowa ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, jak i zamówienia na dobra trwałego użytku nie zaskoczyły negatywnie. Tym samym nie było niekorzystnych niespodzianek, jak wczoraj w postaci recesyjnego odczytu amerykańskiego wskaźnika PMI dla sektora usług. Z drugiej strony brakowało też poważniejszych impulsów za większymi wzrostami, więc nic poza odreagowanie wczorajszych spadków nie zobaczyliśmy.

Na uwagę zasługiwały wyniki poszczególnych spółek, gdzie pozytywne zaskoczenia jak w przypadku CCC, Quercusa, Oponeo.pl czy samej GPW spotykały się ze wzrostami cen akcji. Po drugiej stronie były spółki, które rozczarowały, takie jak Eurocash bądź Netia. W negatywnym gronie wyróżniał się jednak Kopex, który zmuszony został do potężnych odpisów. W konsekwencji akcje spółki potaniały aż o 25% i osiągnęły najniższy poziom od 13 lat. Jak widać kłopoty branży górniczej czy spółek z nią współpracujących są dalekie od zakończenia. Na tym tle lepiej wypadły banki, które nie zareagowały negatywnie na wiadomość, że KNF zawiesiła działalność SKOK Polska i wystąpiła o ogłoszenie jej upadłości.         
 
                             

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ

Polecane