Wyniki Synthosu lepsze od oczekiwań, ale kurs niemal nie drgnął

Kamil Zatoński
opublikowano: 16-11-2017, 11:37
aktualizacja: 16-11-2017, 11:45

Notowania Synthosu nie zareagowały na wyniki spółki w trzecim kwartale. Były one znacznie lepsze od oczekiwań analityków.

Przychody firmy wzrosły r/r o 44 proc. do 1,7 mld zł, zysk brutto na sprzedaży o 87 proc. do 348 mln zł, a skorygowana EBITDA o 105 proc. do 298 mln zł. Zysk netto raportowany to co prawda tylko 10 mln zł (-88 proc.), ale po skorygowaniu o wynik odpis wartości instalacji SSBR w kauczukach w wysokości 147 mln zł (co zaniżyło wynik netto o 119 mln zł) zysk sięga 129 mln zł. To o 59 proc. więcej niż przed rokiem.

Zbigniew Warmuz, prezes Synthosy
Zobacz więcej

Zbigniew Warmuz, prezes Synthosy Fot: ARC

"Oczyszczone wyniki są znacząco lepsze od naszych oczekiwań (+47 proc. na poziomie skorygowanej EBITDA) i konsensusu (+56 proc. na poziomie skorygowanej EBITDA.). Uwagę zwraca bardzo dobry wynik w styrenowych (154 mln PLN EBITDA adj. vs 89 mln PLN oczek.). Spółka wykorzystała swoje „5 minut” na tym rynku. W komentarzu do wyników spółka podkreśla na znaczące zmniejszenie mocy produkcyjnych styrenu w trzecim kwartale i znaczące zmniejszenie importu z USA (huragan Harvey). Spowodowało to skokowy wzrost cen styrenu i bardzo wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych spółki. Spółka podaje, że w listopadzie ceny styrenu były o 200 EUR/t niższe przy wyższych kosztach benzenu (+47 EUR/t) i etylenu (+30 EUR/t)" - komentują analitycy DM BDM.

"Świetny wynik jest pochodną: 1) znacznie większej sprzedaży wolumenowej i wartościowej r/r (981 mln PLN przychodów vs. 562 mln rok temu) 2) poprawy rentowności. Spółka podkreśla, że pozytywny wpływ na wyniki miały wyłączenia mocy styrenu w trzecim kwartale w Europie (ok. 30 roc.) i huragan Harvey, które przełożyły się na wzrost cen styrenu przy stabilnych cenach benzenu i etylenu. W tym czasie Synthos korzystał z własnego wsadu (wznowione dostawy etylobenzenu). Makro znacznie pogorszyło się jednak od listopada. Zaznaczamy, że w 2017 r. kończy się jednak kontrakt na dostawę etylenu i benzenu z Unipetrolu." - dodają analitycy Trigon DM

Kurs spółki jednak nie reaguje, "uwiązany" ceną w wezwaniu, zaoferowaną przez Michała Sołowowa. Wynosi ona 4,78 zł.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu