Wyobraźni, marzeń, spokoju i odwagi

DI
21-12-2012, 00:00

Tego przedsiębiorcy życzą przedsiębiorcom

BART BUYSE

dyrektor generalny Lufthansy w Polsce

W nadchodzącym roku życzę polskiej gospodarce silnego wzrostu. Wzrost liczby pasażerów podróżujących samolotami, zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych, będzie oznaczać rozwój zarówno dla sektora przewozów lotniczych, jak i całej gospodarki. Będziemy nadal oferować nowe możliwości podróży i mam nadzieję, że coraz więcej polskich pasażerów będzie mogło korzystać z naszych innowacyjnych produktów, zarówno na pokładach samolotów, jak i lotniskach. Wszystkim pasażerom Lufthansy życzę wesołych świąt i wielu okazji do podróży w nowym roku.

GRAŻYNA KULCZYK

bizneswoman, właścicielka poznańskiego Starego Browaru

Chciałabym, żeby w przyszłym roku przedsiębiorcom żyło się łatwiej. Wiem, jak wiele zależy od dobrego prawa, a tym bardziej od życzliwości i kompetencji urzędników. Prowadząc inwestycje, nieustannie się o tym przekonuję. Zarówno sobie, jak i innym przedsiębiorcom życzę mądrych i zaangażowanych pracowników, o których — wbrew pozorom — wcale nie jest łatwo. Mam również nadzieję, że Polacy będą stawali się coraz bardziej zamożni, co pobudzi konsumpcję. To przekłada się na dobrą sytuację przedsiębiorców, a w konsekwencji gospodarki, czyli ogółu.

BERTRAND LE GUERN

prezes Petrolinvestu

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, tak ważnych w polskiej tradycji, chcę życzyć wszystkim zdrowia i spokoju, świątecznego czasu spędzonego w rodzinnym gronie i wśród przyjaciół. Rok 2012 był wyjątkowy dla branży — efekty gospodarcze związane z wydobyciem gazu i ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych są bezsporne i już ogromne. Życzę nam wszystkim, abyśmy w 2013 r. dalej tworzyli mocne podstawy do budowy tak samo perspektywicznego przemysłu u nas, by Polska stała się liderem projektu łupkowego na Starym Kontynencie.

ZBIGNIEW JAGIEŁŁO

prezes PKO BP

Wyobraźni, by dostrzec szanse tam, gdzie inni je przeoczyli. Odwagi, by czasem iść własną drogą wbrew większości. Spokoju, by konsekwentnie realizować przyjęte założenia. Marzeń, które stając się celami, zmieniają otaczającą nas rzeczywistość na lepsze. Pasji tworzenia i energii do działania. Niech stawianie coraz wyżej poprzeczki i kreślenie ambitniejszych planów przynosi radość. Mądrych i życzliwych osób wokół, z którymi warto przezwyciężać trudności i razem świętować zwycięstwa. I odrobiny przychylności losu, który nie zastąpi talentu czy ciężkiej pracy, ale doda otuchy w trudnych chwilach. A jeśli rok 2013 nie będzie wyłącznie pasmem nieprzerwanych sukcesów, by porażki stały się cenną lekcją na przyszłość.

JACEK BARTKIEWICZ

prezes Banku BGŻ

Choć najbliższe miesiące do najłatwiejszych na pewno nie będą należały, życzę wszystkim, aby z optymizmem patrzyli w przyszłość. Zachęcam do pozytywnego myślenia o przyszłości w dłuższej perspektywie. Dzięki temu łatwiej przetrwać trudne chwile i skuteczniej można się przygotować do nadejścia lepszych czasów. Wszyscy wiemy jednak, że najważniejsze dla nas jest zdrowie, czego wszystkim czytelnikom na 2013 r. życzę.

JAN GRZEGORZ PRĄDZYŃSKI

prezes PIU

Wszystkim czytelnikom „Pulsu Biznesu” życzę w przyszłym roku samych pozytywnych wiadomości. Kierowcom życzę jak najmniejszej liczby szkód, aby co najmniej utrzymali tegoroczną tendencję, jeśli chodzi o zgłaszane kolizje i wypadki. Pamiętajmy, że im spokojniejsza jazda, tym większa szansa na dalsze życie w zdrowiu i oczywiście na niższą stawkę za ubezpieczenie. Nawiązując do zdrowia, życzę wszystkim, by w przyszłym roku w Polsce wprowadzono dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne.

JERZY MAZGAJ

właściciel Paradise Group i delikatesów Alma

Życzę i sobie, i Polakom jak najmniej informacji medialnych o kryzysie, bo on jest raczej wykreowany przez media, a nie rzeczywisty. I życzę prorynkowych reform, zwłaszcza obniżenia podatków i ulg inwestycyjnych. Poza tym więcej optymizmu konsumentom i żeby wiedzieli, że nie warto oszczędzać na jedzeniu. Klientom branży odzieżowej zaś życzę, by pamiętali, że ubranie jest nie tylko ubraniem, ale to pewien rodzaj komunikacji niewerbalnej z otoczeniem. Jak cię widzą, tak cię piszą. Mężczyznom, by pamiętali, że brylanty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety.

MAREK JAKUBIAK

Browar Ciechan

Piwowarom życzę więcej inwencji, mniej naśladownictwa i żeby piwo wróciło na swoje historyczne miejsce, a więc wyparło wódkę. Naszym browarom — przejścia suchą nogą przez kryzys i realizowania planów. Gospodarce przede wszystkim odbiurokratyzowania i żeby zajmowało się nią o połowę mniej urzędników.

KRZYSZTOF MOSKA

Gamrat, Lentex, Leśne Runo

Przedsiębiorcom życzę wytrwałości w dostosowywaniu się do nieustannie zmieniających się przepisów. Żeby mimo to mieli czas na opracowywanie kolejnych biznesplanów, a gospodarce — żeby rosła.

KRZYSZTOF PIĄTEK

prezes Neckermann Polska i Polskiego Związku Organizatorów Turystyki

Po trudzie i znoju dnia codziennego, wielu tygodniach ciężkiej pracy przy realizacji wyznaczonych zadań i celów budzi się w każdym z nas to samo marzenie: odpocząć, wyjechać, oderwać się choć na tydzień lub dwa od codzienności. Życzę wszystkim pracusiom i ich rodzinom spełnienia tych marzeń. Jedźcie i wypoczywajcie, cieszcie się wspólnie spędzonym czasem w miejscach, o których tak długo marzyliście. Macie z czego wybierać. Udanego wypoczynku w 2013 r.

MAREK SYPEK

prezes Agros-Novy

Czytelnikom — jak najwięcej dobrych informacji na łamach „Pulsu Biznesu” wbrew prognozom PKB, które nie napawają nadmiernym optymizmem. Branży — rosnącej konsumpcji, a naszym konsumentom — jak najwięcej czasu dla siebie, w czym na pewno pomogą im nasze produkty.

RAFAŁ BRZOSKA

prezes Integer.pl

Nowy rok — zwłaszcza na zliberalizowanym rynku usług pocztowych — to nowe szanse i wyzwania dla wszystkich operatorów. Dlatego prezesowi Poczty Polskiej życzę nie tyle wytrwałości i zaciętości, co otwartości w „nierównej” walce z konkurencją. I oczywiście spełnienia głośno wypowiadanych marzeń — pełnej automatyzacji i terminowości procesów logistycznych, czyli tego, by już niebawem w każdej placówce pocztowej stanął paczkomat InPost. Firmom z branży kurierskiej życzę siły i wytrzymałości w dźwiganiu przesyłek i pukaniu do często zamkniętych drzwi. Podobnie św. Mikołajowi, by zamiast nosić paczki w worku i wpychać się przez komin, skorzystał z paczkomatów InPost. Urzędnikom życzę, by mieli mniej papierkowej pracy i więcej e-dokumentów, łatwo i przyjemnie wysyłanych do odbiorców, a politykom, by tworzyli przepisy, w których stosowaniu nie będą „przeszkadzały” realia biznesowe i rynkowe. Tylko wtedy polska gospodarka ma szansę — za pośrednictwem przedsiębiorczych Polaków — przeciwstawić się globalnemu kryzysowi.

PIOTR CZARNECKI

prezes Raiffeisen Bank Polska

Chociaż większą część naszego kraju pokrył śnieg, spod którego coraz trudniej dojrzeć „zieloną wyspę”, to życzę wszystkim, by święta Bożego Narodzenia spędzili w spokoju i pogodnej atmosferze, niezmąconej kasandrycznymi przepowiedniami dotyczącymi przyszłości Polski. Niech w nowym roku do naszych domów i firm jak najszybciej zawita wiosna, która pozwoli rozkwitnąć gospodarce i rozkuje administracyjne lody wiążące ręce przedsiębiorcom. Kolegom bankowcom życzę przede wszystkim spadku wskaźnika złych kredytów, co będzie świadczyło również o poprawie sytuacji naszych klientów.

MACIEJ WITUCKI

prezes Orange Polska

Życzę wszystkim przedsiębiorcom, aby byli kreatywni, rozsądni i odważni, bo tylko w ten sposób możemy pomóc sobie w niełatwych czasach. W 2013 r. rynek będzie wymagał od nas więcej niż zwykle. Realizujmy dobre strategie dla naszych firm, bo dzięki nim wszyscy będą mogli czuć się pewniej i bezpieczniej. Życzenia kieruję nie tylko do przedsiębiorców, ale też tych, którzy mają wpływ na gospodarkę i mogą jej swoimi decyzjami pomóc.

ZBIGNIEW WOJCIECH OKOŃSKI

prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich i firmy Robyg

Na święta życzę swojej branży spokoju i radosnego nastroju. Po świętach, by ten nastrój bardzo się nie popsuł. Nie będzie to łatwe, biorąc pod uwagę perspektywy rynku mieszkaniowego. Tym bardziej potrzeba nam optymizmu.

WITOLD ZIOBROWSKI

dyrektor zarządzający LOTTE Wedel

Na przełomie nowego roku życzę sobie i całej firmie LOTTE Wedel, aby pozytywne emocje inspirowały nas do tego, aby nadal dostarczać Polakom prawdziwej przyjemności, która według nas ukryta jest w tradycyjnej recepturze prawdziwej czekolady Wedel. Całej branży życzę zaś, by nadchodzący rok obfitował w wiele innowacyjnych pomysłów i rozwiązań, które przyczynią się do jeszcze większej satysfakcji i zadowolenia klientów.

MAREK KAPUŚCIŃSKI

dyrektor generalny i wiceprezydent P&G na Europę

Nadchodzący 2013 r. otwiera przed nami wszystkimi nowe możliwości. Rynek wyznacza nowe wyzwania i potrzeby, których zaadresowanie jest szansą zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla realizacji celu najważniejszego — powiększenia dobrobytu naszych konsumentek i konsumentów. Życzę nam wszystkim, konsumentom, naszym partnerom, całej branży, jak i pracownikom, partnerom i całej firmie Procter & Gamble, aby w 2013 r. nasza misja poprawy życia konsumentów poprzez innowacje znalazła odzwierciedlenie w każdym polskim domu i byśmy wspólnie zrobili kolejny ważny krok w rozwoju rynku usług najwyższej światowej jakości.

JACEK RUTKOWSKI

prezes Amiki Wronki

Polska i Amica mają za sobą dobry rok. Wobec zawirowań w gospodarce europejskiej życzymy naszym klientom i sobie, żeby nadchodzący nie był gorszy. Amica dostrzega potencjał różnych rynków i stara się go wykorzystywać, ponieważ wiemy, że to decyduje o naszym sukcesie. Właśnie takiej otwartości i umiejętności dostrzegania możliwości biznesowych życzę sobie i wszystkim. Dzięki temu możemy zatrudniać kolejnych pracowników, więc chyba jednak będzie lepiej.

ROBERT NOWAK

prezes AWSA II

Wszystkim czytelnikom „Pulsu Biznesu”, którzy podróżują i będą podróżować autostradą A2 od Konina do granicy z Niemcami, zarządy i pracownicy spółek Autostrada Wielkopolska i Autostrada Wielkopolska II życzą bezpiecznej drogi do swoich rodzin i przyjaciół. Życzymy gorąco, by bliskość i serdeczność najbliższych była największym prezentem, jaki można dostać pod choinkę. Życzymy wyobraźni i szacunku kierowców spotykanych na trasie, zawsze pomocnej dłoni na autostradzie A2 i prostej drogi do sukcesu. Koleżeństwu z szeroko pojętej branży infrastruktury drogowej życzymy dobrych i zyskownych projektów, stabilnych umów oraz pewnego finansowania i partnerstwa w biznesie przez duże „P”.

JĘDRZEJ WITTCHEN

właściciel firmy Wittchen

Życzę wszystkim, by nie dali się fali informacji na temat kryzysu, bo jeśli każdy będzie działał w swoim biznesie i swoją pracę wykonywał dobrze, to jesteśmy w stanie dźwignąć gospodarkę. Nasz kraj ma do tego potencjał. Przedsiębiorcom życzę, by wykorzystali szansę na produkcję w naszym kraju, bo Chiny stają się coraz droższe m.in. dzięki wzrostowi kosztów pracy. Znając nasze realia, uważam, że jesteśmy w stanie mocno konkurować. Życzę, by to zaczęło się dziać w 2013 r. To szansa dla wielu producentów, by przejąć część zleceń.

JACEK KRAWIEC

prezes PKN Orlen

Życzę nam wszystkim przede wszystkim spokoju. Słowo, które pojawia się obowiązkowo w świątecznych życzeniach, w tym roku nabiera szczególnego znaczenia. Właśnie tego potrzebują dziś zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa — większej przewidywalności warunków funkcjonowania, wyciszenia drgań i zewnętrznych czynników ryzyka, byśmy mogli skupić się na tym, co potrafimy najlepiej: doskonaleniu produktów, poziomu obsługi oraz wzroście efektywności. Nie musimy rosnąć w szalonym dwucyfrowym tempie, traktujmy spokojny, zdrowy wzrost PKB na poziomie 2-3 proc. jako oznakę naszej przynależności do grona dojrzałych gospodarek.

TOMASZ SUCHAŃSKI

dyrektor generalny sieci Biedronka

Życząc klientom najlepszych produktów w najlepszej cenie, wierzę, że będą dalej wybierali sklepy Biedronka jako ulubione miejsce swoich zakupów. Naszej konkurencji, szanując jej pracę, życzę wielu ciekawych pomysłów na rozwój biznesu, które także nas będą motywować do wysiłku i kreatywności. Polska gospodarka, mimo niesprzyjających okoliczności zewnętrznych, opiera się na solidnych fundamentach. Wciąż drzemie w niej potencjał i wierzę, że nadal będzie on wykorzystywany. Życzę, aby Polska, wbrew niektórym prognozom, nadal była europejskim liderem wzrostu gospodarczego. Stać nas na to.

ZBIGNIEW GRYCAN

Lodziarnie Grycan

Całej branży — jak najwięcej słońca i pogody, bo Polacy wciąż nie przekonali się do jedzenia lodów zimą. Gospodarce — rosnącego PKB, które będzie wypełniać portfele konsumentów, a wówczas wszystkim producentem, a więc także nam, będzie żyło się lepiej.

GRAŻYNA PIOTROWSKA-OLIWA

prezes PGNiG

Mojej spółce życzę co najmniej takiego samego zaangażowania w działania restrukturyzacyjne, jak w mijającym roku, a konkurencji — powodzenia, bo my przy otwierającym się rynku na pewno dołożymy starań, by zabezpieczyć swoją pozycję. Polskiej gospodarce życzę, żeby inflacja — w efekcie bezprecedensowej obniżki cen gazu — spadła jeszcze mocniej, niż się zakłada. I żeby konsumowała więcej gazu…

SYLWESTER CACEK

prezes Sfinks Polska

Branży gastronomicznej życzę w przyszłym roku jak najmniej niespodzianek, bo te zazwyczaj bywają mało korzystne. Poza tym coraz więcej osób chce trochę zwolnić tempo życia, szukając zdrowej równowagi między sferą prywatną i zawodową. Chcą one celebrować „tu i teraz”, cieszyć się dobrym jedzeniem, pielęgnować zainteresowania. To pozytywne zjawisko, na którym korzysta branża. Dlatego też życzę jej, aby te korzyści w coraz większym stopniu stawały się jej udziałem. Życzeniem, z którego restauratorzy zawsze się cieszą, jest też bezchmurne niebo i łagodna pogoda. Gospodarce życzę, aby jej wyniki pozytywnie zaskoczyły statystyków, wieszczących kolejny etap kryzysu, a przedsiębiorcom większej jednoznaczności i przewidywalności prawa.

IGOR CHALUPEC

partner zarządzający, prezes Icentis

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia życzę naszym klientom, współpracownikom i konkurencji zdrowia, spokoju i chwili wyciszenia, a na nowy 2013 rok nam wszystkim życzę hojnej, nowej unijnej perspektywy finansowej oraz abyśmy nie używali zbyt często słowa „kryzys”, ale co najwyżej mówili jedynie o „chwilowym spowolnieniu”.

GRZEGORZ GÓRSKI

prezes GDF Suez Energia Polska

Licząc na pomyślny rozwój zarządzanej przeze mnie spółki, życzę sobie w nadchodzącym roku więcej przemyślanych decyzji tych, którzy decydują o funkcjonowaniu rynku. To właśnie dzięki stabilnemu prawu, wychodzącemu naprzeciw realnym potrzebom gospodarki, możliwa jest sprawna realizacja procesów inwestycyjnych w energetyce, ważnych dla wszystkich uczestników rynku.

JAN GUZ

przewodniczący OPZZ

Życzę polskim pracownikom i przedsiębiorcom, by wolny rynek miał ludzką twarz. Niech nawet najtrudniejsze decyzje — o zwolnieniach czy obniżaniu wynagrodzeń — zapadały w atmosferze dialogu, a zdanie związków zawodowych było szanowane. Związkowcom życzę natomiast, by w tym partnerskim dialogu potrafili uczestniczyć. By zawsze działali w interesie firmy, branży, gospodarki i kraju, a nie własnym.

HERBERT WIRTH

prezes KGHM

Na Boże Narodzenie i Nowy Rok życzę sobie i firmie, którą kieruję, dalszego umacniania naszej pozycji na globalnym rynku, aby KGHM nie był tylko światowym liderem w produkcji srebra, jakim stał się ostatnio, ale awansował także do pierwszej piątki producentów miedzi. Akcjonariuszom życzę, by pozycje w rankingach przełożyły się na coraz wyższą wycenę walorów spółki. Wszystkim zaś: naszym pracownikom, kontrahentom, ale też konkurentom przesyłam górnicze „Szczęść Boże”.

ALICJA KORNASIEWICZ

szefowa bankowości inwestycyjnej w Morgan Stanley na region Europy Środkowej i Wschodniej

Żegnamy rok 2012, który dla Polski, mimo napotykanych trudności, był rokiem dobrym i udanym pod względem gospodarczym. Światowy kryzys nie wyczerpał jeszcze swojej destabilizującej energii, dlatego witając nadchodzący rok 2013, musimy być gotowi na szybkie reakcje. Przedsiębiorcom życzę, aby obfitował w wiele nowych okoliczności, wspierających rozwój biznesu nie tylko w Polsce, ale również na rynku globalnym. Wszystkim czytelnikom natomiast, aby nie ulegali pesymizmowi i defetyzmowi. Ważne, aby odkryli w sobie źródła energii do kreatywnego, aktywnego udziału w przezwyciężaniu codziennych trudności i włączyli się do grona osób budujących sukces.

MIROSŁAW BIELIŃSKI

prezes Energi

Dwa lata temu życzyłbym biznesmenom wzrostu rachunków za energię elektryczną, bo to był dowód na wzrost siły prowadzonego biznesu. Dziś życzę mniejszego rachunku, bo to dowód rosnącej sprawności biznesowej i właściwego podejścia do ochrony naszego wspólnego środowiska. Bądźcie smart eco.

ARTUR KAZIENKO

prezes Kazar Footwear

Życzę przedsiębiorcom, aby ich firmy opierały się na solidnym fundamencie. Firma to przede wszystkim ludzie, dlatego tworzący ją pracownicy stanowią najważniejszy jej majątek. Życzę wszystkim doskonałych zespołów, gotowych do podejmowania nowych wyzwań i otwartych na współpracę. A na koniec, niezależnie od sytuacji na rynku, życzę przedsiębiorcom rozwagi i cierpliwości, co być może oznacza dłuższą i trudniejszą drogę do celu, ale dającą więcej satysfakcji i zapewniającą bezpieczeństwo organizacji.

PAWEŁ OLECHNOWICZ

prezes Lotosu

Na nowy 2013 rok patrzę z optymizmem. Mimo że zapowiada się on, jako trudny okres dla biznesu i gospodarki, to wierzę, że także tym razem sobie poradzimy. Życzę wszystkim pracownikom, aby w przyszłym roku ich zadowolenie i satysfakcja z realizacji projektów służących spółce, jej partnerom i klientom były jak największe. Naszym kolegom z branży życzę właściwych decyzji biznesowych i stanowczości w realizacji nawet najbardziej wymagających projektów, aby wszystkie decyzje podejmowane w 2013 r. były przemyślane, klarowne i zrozumiałe dla pracowników, a wtedy sukces będzie naturalną konsekwencją ich działania. Wszystkim, którzy mają wpływ na nasze życie, życzę mądrych i wyważonych decyzji. To, co służy bogaceniu się społeczeństwa i perspektywicznej budowie potencjału kraju, to racjonalne decyzje polityków i przewidywalne warunki do prowadzenia biznesu. Ewolucyjne, a nie rewolucyjne zmiany, zwłaszcza w trudnychokresach rozwoju są szczególnie pożądane i potrzebne, bo to one gwarantują bezpieczeństwo życia wszystkim obywatelom i wspomagają zrównoważony rozwój gospodarki narodowej. Coraz liczniejszemu gronu klientów Lotosu życzę radosnych i spokojnych świąt. W imieniu wszystkich pracowników koncernu dziękuję za zaufanie, jakim nas obdarzyli, i jednocześnie zapraszam do korzystania z naszych nowych produktów i usług w nadchodzącym 2013 r.

ANDRZEJ KLESYK

prezes PZU

Przed rokiem na tych łamach podzieliłem się z państwem refleksją, że wydarzenia w 2012 r. mogą dać odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości dotyczących światowej gospodarki. To właśnie w mijającym roku miała wykrystalizować się wizja kierunku, w jakim pójdziemy jako kraj i kontynent przez kolejne lata. Rok 2012 się kończy, a mam wrażenie, że mimo tysięcy uściśniętych dłoni i milionów wypowiedzianych słów nadal nie jesteśmy w stanie przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem, co czeka nas w gospodarce zarówno w niedalekiej, jak i dalszej przyszłości. Składam państwu życzenia wesołych świąt i wszelkiej radości w nadchodzącym nowym roku. Jestem przekonany, że uda nam się osiągnąć wiele sukcesów, zarówno biznesowych, jak i osobistych.

DULEEP ALUWIHARE

partner zarządzający Ernst & Young

Życzę nam wszystkim, by Ewald Raben, prezes Grupy Raben, jako pierwszy polski przedsiębiorca wygrał światowy finał konkursu Entrepreneur of the Year. Byłby to spektakularny sukces i najlepsza promocja polskiej gospodarki. Wszystkim przedsiębiorcom życzę, by banki spoglądały na nich bardziej życzliwie. Pomoc sektora finansowego jest niezbędna, jeżeli marzy nam się szybszy wzrost gospodarczy. Bankom życzę, by uwierzyły w polską przedsiębiorczość, bo ostatnie 20 lat dowodzi, że naprawdę mamy powody do dumy. Polsce życzę napływu jak największej liczby zagranicznych inwestorów, a czytelnikom „Pulsu Biznesu” — by wypoczęli, spojrzeli na swoje cele z optymizmem i mieli frajdę z ich realizacji. Spokojnych świąt i wielu sukcesów w nowym roku.

TOMASZ MICHALIK

przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Życzę wszystkim przedsiębiorcom, żeby ustawodawca przestał zaskakiwać ich zmianami przepisów podatkowych niemal w przeddzień ich wprowadzenia oraz aby nie uszczęśliwiał ich na siłę przepisami niezbyt przemyślanymi, takimi jak tzw. ustawa deregulacyjna. Mówiąc krótko, żeby rząd i parlamentarzyści zaczęli traktować przedsiębiorców poważnie — jako partnera, a nie przedmiot gier i zabaw legislacyjnych. Koleżankom i kolegom doradcom podatkowym życzę, poza sukcesami zawodowymi, także optymizmu w myśleniu o przyszłości.

WITOLD MODZELEWSKI

prezes Instytutu Studiów Podatkowych

W związku z tym, że rok 2013 będzie miał krytyczne znaczenie dla kondycji finansów publicznych, a po raz kolejny między bajki możemy włożyć już oficjalne prognozy dotyczące dochodów budżetowych, pragnę złożyć życzenia wszystkim aktorom sceny fiskalnej: − podatnikom życzę, aby nie korzystali z tylko pozornie bezpiecznych recept na tzw. optymalizację podatkową, gdyż władze skarbowe oraz organy ścigania mogą jednym ruchem przekreślić każdy „wehikuł podatkowy”, − wszystkim, którzy oferują ryzykowne usługi optymalizacyjne, życzę łaski opamiętania: unikanie podatku w wyniku fikcyjnych transakcji jest przecież zwykłym szwindlem, − organom władzy życzę, aby mądrość podpowiedziała im, gdzie szukać należnych podatków bez pobłażania dla miejsca siedziby i politycznych koneksji dłużników, − rządowi oraz ministrowi finansów umiejętności prognozowania, kompetentnych i lojalnych podwładnych oraz pozbycia się tych wszystkich, którzy psują przepisy podatkowe, − ojczyźnie naszej mądrych i oszczędnych rządów, dbających o grosz publiczny i dobro obywateli.

JORGEN BANG-JENSEN

prezes P4, operatora sieci Play

Życzę wam nieograniczonych możliwości, niegraniczonego rozwoju, niegraniczonej pasji i niegraniczonych zysków. Bardzo chętnie ograniczymy wasze koszty w 2013 r.

MAREK MICHAŁOWSKI

prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

Branży budowlanej trzeba życzyć trochę wiary, że kiedyś będzie lepiej, szczególnie że pierwsza połowa przyszłego roku będzie jeszcze gorsza niż obecny rok. Dlatego właśnie teraz potrzebujemy siły i zaciętości, by się uśmiechać, choćby przez łzy.

ZBIGNIEW RYMARCZYK

wiceprezes Comarchu

Nowych wyzwań, klientów i atrakcyjnych kontraktów. Tak by „13” z 2013 okazała się szczęśliwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Wyobraźni, marzeń, spokoju i odwagi