Wypożycz, zamiast kupować

opublikowano: 06-07-2016, 22:00

Małe firmy w bieżącej działalności wciąż finansują się same, jednak coraz popularniejszy staje się leasing.

Ponad połowa przedstawicieli sektora MSP, stając przed wyborem zewnętrznego wsparcia finansowego, wybiera leasing — wynika z badania zrealizowanego na zlecenie EFL.

— Istota leasingu polega na tym, że finansujący, czyli firma leasingowa, zobowiązuje się nabyć interesującą przedsiębiorcę rzecz od producenta lub dostawcy i przekazać mu w użytkowanie, w zamian za określony czynsz nazywany ratą leasingową. Oznacza to, że w ciągu trwania umowy firma w pełni dysponuje powierzonym mu przedmiotem, nie jest natomiast jego właścicielem. Ubiegając się o kredyt bankowy, zyskujemy korzyść w postaci własności, ale w zamian najczęściej musimy liczyć się z koniecznością przygotowania sporej ilości dokumentów czy zaświadczeń — mówi Bartosz Bakes, dyrektor Departamentu Sieci Sprzedaży w EFL.

Wybór leasingu to przede wszystkim mniejsze wymogi formalne. W tym przypadku nie są stosowane klauzule przewłaszczenia bądź ustanawianie zastawu sądowego. Kluczowym zabezpieczeniem jest tutaj tytuł własności leasingowanego środka trwałego. Ponadto cały proces jest krótszy i mniej skomplikowany niż ubieganie się o kredyt bankowy. Kolejny ważny aspekt to fakt, że dzięki niemu możemy zmniejszyć wysokość podatku dochodowego. Jak czytamy w raporcie od EFL — w przypadku leasingu operacyjnegokorzystający z danego przedmiotu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie comiesięczne raty leasingowe — zarówno część kapitałową, jak i odsetkową — oraz całą opłatę wstępną.

— Z ostatniego „Barometru EFL” za II kwartał 2016 r. wynika, że dwa razy więcej średnich firm niż mikro- finansuje swoją działalność leasingiem. I choć rzeczywiście jest tak, że im większe przedsiębiorstwo, tym częściej finansuje swoje inwestycje przy wsparciu leasingu, to jednak jest to narzędzie, z którego mogą korzystać wszystkie firmy. Bez względu na wielkość czy branżę. Również wachlarz środków trwałych, które mogą zostać wyleasingowane, jest szeroki.

Od najpopularniejszego samochodu, przez sprzęt rolniczy i gastronomiczny, po mniej typowe drony i autobusy — komentuje Bartosz Bakes. Od kilku lat utrzymuje się również trend na profilowanie ofert leasingowych, szczególnie jeżeli chodzi o branże związane z rolnictwem czy budownictwem. Leasing umożliwia zainwestowanie w sprzęt, na który nie musimy przeznaczać gotówki. Co za tym idzie, można wykorzystać ją na inne cele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy