Wyprowadzka do Londynu

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 05-04-2006, 00:00

Komisja zarzuca brokerowi naruszenie zasad uczciwego obrotu. WGI zapowiada odwołanie, ale na wszelki wypadek zakłada firmę na Wyspach.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) cofnęła wczoraj WGI Dom Maklerski (DM) zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej. To dziesiąta taka decyzja w historii naszego rynku kapitałowego (poprzednio w 2001 r. licencję stracił Sur. 5 Net).

Rozbieżne raporty

„Skala nieprawidłowości i brak rzetelności WGI DM nie pozwalają w ocenie komisji na dalsze działanie tej firmy jako licencjonowanego domu maklerskiego. KPWiG kierowała się przede wszystkim dobrem klientów WGI DM. Komisja wzięła pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy i wysłuchała argumentów strony przedstawionych m.in. w toku rozprawy przeprowadzonej przed KPWiG” — czytamy w komunikacie komisji.

Komisja zarzuca brokerowi, który należy do Grupy WGI oferującej usługi finansowe i doradztwo, wprowadzanie w błąd klientów biura w sprawie stanu ich rachunków i przekazywanie KPWiG kopii dokumentów, które są rozbieżne z wysyłanymi do klientów. W konsekwencji WGI DM został ukarany 500 tys. zł kary.

Adresat nie zgadza się z zarzutami.

— Złożymy w tej sprawie zażalenie. Zarząd przygotowuje odwołanie do przewodniczącego komisji — mówi Artur Niewrzędowski z WGI.

Co dalej z biurem? Od 4 kwietnia broker nie może zawierać nowych umów na usługi maklerske ani świadczyć usług na rzecz klientów na podstawie dotychczasowych umów. Nie dotyczy to wymiany walut, wykonywania poleceń przelewu pieniędzy lub instrumentów finansowych na rachunek wskazany przez klienta oraz innych czynności mających na celu wyłącznie zakończenie działalności w zakresie zarządzania portfelami. Zakazem objęto transfer aktywów bez zleceń klientów oraz przekazywanie danych osobowych klientów innym podmiotom.

KPWiG zobowiązała WGI DM do wypowiedzenia umów o świadczenie usług maklerskich oraz uregulowania zobowiązań z nich wynikających do 31 maja.

Wyjście awaryjne

WGI DM broni się ucieczką do przodu — chce prowadzić operacje z Londynu. Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki zdecydowało wczoraj, że działalność biura maklerskiego ma kontynuować WGI Europe. Centrum operacji finansowych nowej firmy znajdzie się w stolicy Wielkiej Brytanii, a warszawskie biuro WGI DM będzie polskim oddziałem. Obie spółki należą do założycieli Grupy WGI: Łukasza Kaczora i Macieja Soporka. Okazało się również, że już 3 kwietnia broker zrzekł się zezwolenia na działalność maklerską.

— Bezpośrednim powodem takiej decyzji było umożliwienie klientom WGI maksymalizacji zysków w ramach lepszych i bezpieczniejszych narzędzi inwestycyjnych, jakie oferuje rynek brytyjski — wyjaśnia przedstawiciel WGI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu