Wyprzedaż trwa w najlepsze

Dział Analiz XTB
opublikowano: 14-03-2014, 17:10

Fatalne nastroje wśród inwestorów zdominowały ostatnią sesję tego tygodnia i są podsumowaniem tego co obserwowaliśmy w ostatnich pięciu dniach. Po fali wyprzedaży, która przeszła przez rynek wczoraj wieczorem i dziś w nocy, było wiadomo, że otwarcie nie będzie łatwe dla posiadaczy akcji.

Ważne wsparcia naruszone na WIG20 czy DAXie powodują, że to właśnie te indeksy są dziś jednymi z najbardziej tracących w Europie. DAX traci obecnie w okolicy 1,2%; zaś WIG20 znajduje się 1% pod kreską. Jeśli chodzi o indeks polskich blue chipów, to udało się obronić bardzo istotny poziom 2300 pkt. Gdyby wsparcie to zostało pokonane to powinnyśmy zobaczyć atak na 2285 pkt., czyli minimum ze stycznia tego roku. Kolejnym celem w takim wypadku byłyby już okolice 2200 pkt.

Jeśli chodzi o pozytywy dzisiejszej sesji, to warto zwrócić uwagę na to, że spadki na większości europejskich indeksów nie są tak głębokie jak podczas wczorajszej sesji. Dodatkowo nadal mocno trzymają się indeksy w USA, a Dow Jones wyszedł już na plus chwilę przed godziną 17. W kontekście rynku giełdowego wiele zależy od rozmów na linii Ławrow-Kerry. Rynek wyraźnie obawia się zaostrzenia konfliktu na Krymie i jest to drugi obok pogarszającej się sytuacji w Chinach, powód wyprzedaży na rynku.

Ukraina  niemal na pewno odda Krym w ręce Rosji, a to powinno na jakiś czas zahamować mocarstwowe zapędy Władimira Putina. Jeśli obędzie się bez większych sankcji, na co również istnieją duże szanse, to rynek szybko zapomni o całej sprawie i wróci do wzrostów. Sankcje byłyby bardzo ryzykowną grą dla obu stron konfliktu. Rosja ma problemy gospodarcze i gdyby nie mogła eksportować swoich surowców do Europy, to wpadłaby w olbrzymie kłopoty. Z drugiej strony Europa nie obędzie się bez rosyjskiego gazu.

Dlatego porozumienie powinno nastąpić prędzej lub później i rynek powinien wtedy złapać oddech, a to spowoduje, że cała przecena mogła być długoterminową okazją do zakupu akcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dział Analiz XTB

Polecane