Wyprzedaż tureckich aktywów

opublikowano: 14-10-2019, 12:33

Na rynkach rosną obawy, że USA zdecydują się na sankcje, które zaszkodzą gospodarce Turcji. Pomimo interwencji państwowych banków słabnie lira.

Choć państwowe banki znów sprzedawały dolary lira osłabła w poniedziałek powyżej 5,92 za dolara, twierdzą informatorzy Bloomberga. Obecnie lira słabnie o 0,6 proc. do 5,9167 za dolara. W ubiegłym tygodniu państwowe banki wydały 3,5 mld USD na podtrzymanie liry, poinformowały źródła agencji.

Główny indeks giełdy w Stambule w piątek i poniedziałek

Turecki rynek akcji spadł o prawie 3 proc., a rentowność obligacji krajowych rosła o nawet 66 pkt. bazowych. Zmniejszyła się przestrzeń do cięcia stóp procentowych, bo roczne swapy walutowe notowano po 16,41 proc., prawie 300 pkt. bazowych powyżej średniego kosztu finansowania w Turcji.

Ostatnia panika wśród uczestników rynku wybuchła po tym jak prezydent Donald Trump ogłosił, że USA są gotowe nałożyć sankcje na Turcję w odpowiedzi na wtargnięcie jej wojsk do północnej Syrii. W niedzielę sekretarz skarbu Steven Mnuchin mówił, że USA powinny odciąć Turcję od dolara amerykańskiego.

Turcja zależy w dużym stopniu od napływu zagranicznego kapitału i wciąż boryka się ze skutkami kryzysu walutowego z ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane