Wyraźny ruch na dolarze

  • Marek Rogalski
opublikowano: 24-06-2015, 00:00

Komentarz walutowy

Słowa Jerome Powella rewelacyjne dane makro, tygodniu (w środę o godz. 19 z zarządu Fedu, który sugerujące mocne odbicie zacznie obradować eurogrudał do zrozumienia, że w gospodarce po słabym pa) wcale nie jest tak oczy-przy dobrych danych z amerykańskiej gospodarki nie można zarzucać scenariusza podwyżki stóp procentowych już we wrześniu, stały się jednym z powodów wtorkowego umocnienia dolara.

To pokazuje, że łatwo wykorzystać kwestię żonglowania datą pierwszej podwyżki stóp do wytłumaczenia ruchów na dolarze. Niemniej, aby wrzesień uznać za realny termin, to na rynek musiałyby napływać nie dobre, ale pierwszym kwartale.

Tymczasem na razie informacje są mieszane, co dobrze pokazały dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, odczyty z rynku nieruchomości czy też indeks PMI. Dla dolara coraz większe znaczenie może mieć przedłużająca się nerwowość w sprawie Grecji. Wbrew temu, co twierdzą dyplomaci, kwestia podpisania porozumienia Greków z wierzycielami jeszcze w tym wista. Bo ustalenia, na które Grecy zgodzą się w negocjacjach, muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez lokalny parlament, a rząd musi utrzymać większość.

Tymczasem lewe skrzydło Syrizy już mocno krytykuje poniedziałkowe propozycje premiera Aleksisa Tsiprasa. Pytanie, czy wizja wcześniejszych wyborów nie okaże się skutecznym straszakiem. We wtorek po południu dolar w kraju zdrożał do 3,73 zł, a euro oscylowało poniżej4,17 zł. Niewykluczone, że w kolejnych dniach amerykańska waluta zdrożeje do 3,76-3,79 zł, a europejska minimalnie potanieje do 4,15-4,16 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu