Wyścigi konne szukają inwestora

Witold Choiński
opublikowano: 02-11-1998, 00:00

Wyścigi konne szukają inwestora

Najpóźniej do połowy grudnia znani będą inwestorzy dla warszawskiej spółki Tory Wyścigów Konnych. Stoi przed nimi zadanie zbudowania sieci totalizatorów w całym kraju. Koszty tej inwestycji są trzymane w ścisłej tajemnicy.

Jak twierdzi Zygmunt Gzyra, dyrektor Zespołu Finansowego Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a zarazem przewodniczący komisji pracującej nad wyborem inwestorów, konie nie znikną ze Służewca.

— Niemożliwa jest rezygnacja z hodowlanej części działalności spółki. Na wyścigach można zrobić biznes, trzeba tylko mieć na to pomysł — twierdzi Zygmunt Gzyra.

Dwóch lub trzech

Największe szanse na udział w prywatyzacji Torów Wyścigów Konnych ma kilku polskich inwestorów. Z naszych ustaleń wynika, że do ścisłego grona kandydatów AWRSP wybrała 4-5 ofert spośród dziesięciu. Duże szanse na wejście do TWK ma spółka Hipo Progres należąca do Ryszarda Variselli oraz do firmy Polcesca działającej na kilkudziesięciu torach, głównie we Włoszech.

Innym liczącym się kandydatem jest też Janusz Romanowski i jego firma Pol-Kaufring.

TWK sprywatyzowane będą przez podwyższenie kapitału obecnej spółki, a nie przez sprzedaż udziałów. Obecnie firma TWK jest spółką ze 100-proc. udziałem AWRSP. Po prywatyzacji Torów agencja zamierza zachować pakiet udziałów porównywalny z pakietami nowych inwestorów.

— Niewykluczone, że będzie trzech inwestorów, wtedy każdy z nich obejmie po około 25 proc. udziałów — dodaje Zygmunt Gzyra.

Drogie totalizatory

Największe nakłady przyszli inwestorzy będą musieli przeznaczyć na rozwój sieci totalizatorów oraz infrastruktury. Dziś 80 proc. zakładów zawieranych jest na miejscu. Tymczasem większość zakładów powinna być zawierana poza torami, w pubach, restauracjach itd. Natomiast w obrębie torów powinny powstać hotele, restauracje, park rozrywki, umożliwiające wypoczynek dla całej rodziny.

Łączna powierzchnia TWK to 137 ha, z czego 90 proc. bezpośrednio związane jest z hodowlaną działalnością spółki. Obecnie ziemię tę dzierżawi firma TWK. Agencja nie zamierza sprzedawać ziemi Torom ani wnosić jej jako aport do nowej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Choiński

Polecane