Wysokość pensji zależy także od branży

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 06-05-2013, 00:00

Pracownicy IT niemal na wszystkich stanowiskach zarabiają więcej niż ich koledzy w innych branżach.

Od kilku lat sektor IT bardzo szybko się w Polsce rozwija. Głównie za sprawą zagranicznych inwestorów, którzy lokują w naszych większych miastach swoje centra wsparcia technicznego lub rozwoju oprogramowania.

— Ściągają one z rynku wielu kandydatów, między innymi poprzez oferowanie stosunkowo wysokich płac. Rośnie również konkurencja między korporacjami, co z kolei prowadzi do eskalacji wynagrodzeń — podaż wysokiej klasy specjalistów jest bowiem wciąż nieco mniejsza niż popyt na nich — informuje Joanna Mandel, konsultant w dziale analiz i raportów płacowych Advisory Group Test HR.

Z raportu płacowego tej firmy wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite brutto (czyli z dodatkami i premiami) dyrektora IT wynosi 17 690 zł. Tymczasem dyrektor w branży FMCG zarabia średnio 16 479 zł, jego odpowiednik w przemyśle ciężkim i maszynowym 16 394 zł, w branży materiałów budowlanych 14 470 zł, a w sektorze elektrotechnicznym 13 598 zł.

Spore są również różnice w wynagrodzeniach kierownikóww różnych branżach. Średnia płaca na tym szczeblu zarządzania wynosi w IT 9870 zł), ale nieco wyższa jest w motoryzacji — 9905 zł. Najmniej kierownikom płaci się w elektrotechnice (8275 zł) i w FMCG (8007 zł). Na poziomie szefów zespołów znowu na czele jest IT ze średnią 7654 zł. Najmniej na tym stanowisku zarabia się w branży FMCG — 5878 zł.

Z kolei specjaliści najwięcej zarabiają w branży motoryzacyjnej — średnio 5224 zł brutto miesięcznie. W IT na tym poziomie zarobki wynoszą średnio 4924 zł, w branży w materiałów budowlanych 4916 zł, a w branży elektrotechnicznej tylko 4108 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu