Wystąpienie Beaty Szydło

opublikowano: 11-05-2016, 22:00

Wystąpienie Beaty Szydło , prezes Rady Ministrów, otwierające debatę

To już siódma edycja tego projektu, ale po raz pierwszy w dyskusji o patriotyźmie gospodarczym uczestniczy polski premier i tak wielu ministrów. Chcemy w ten sposób podkreślić i zamanifestować, że dla rządu RP wszystko, co dotyczy szybkiego rozwoju polskiej gospodarki, przekładającego się na poprawę warunków życia naszych obywateli — jest priorytetem. (…)

Beata Szydło, prezes Rady Ministrów
Grzegorz Kawecki

Wielka idea, która jest kanwą rozwojowego programu rządu, to właśnie idea patriotyzmu gospodarczego.

Na różne sposoby rozumianego, zapewne nie ma jednej jego definicji. Gdybym miała najkrócej określić, czym jest dla mnie patriotyzm gospodarczy, to powiedziałabym: promować wszystko, co polskie, budować polską markę, kupować polskie produkty, wspierać polskie firmy. Ale oczywiście jesteśmy w Unii Europejskiej i jako rząd nie możemy przyjąć rozporządzeń, które nakazują produkowanie w polskich firmach czy kupowanie polskich produktów. Ale właśnie jako rząd możemy tak prowadzić polskie sprawy i tworzyć taki klimat dla budowania potencjału gospodarczego, by polskie firmy stawały się coraz silniejsze, aby wspierane przez państwo mogły wychodzić na zewnątrz, szukać nowych rynków, zatrudniać młodych ludzi, korzystać z najnowocześniejszych technologii. Oczywiście zapraszamy także inwestorów zagranicznych. (…)

W ramach patriotyzmu gospodarczego istnieje też słowo służba.

I my politycy zostaliśmy wysłani na służbę przez polskich obywateli. Przedsiębiorcy są przede wszystkim strażnikami własnych firm, które muszą rozwijać, chronić przed obcymi przejęciami i zawirowaniami, a politycy są zobowiązani do tworzenia dobrych rozwiązań prawnych, które przedsiębiorcom pozwolą funkcjonować. Idziemy razem w tym samym kierunku — i biznes, i polityka. Na mecie powinien widnieć napis „patriotyzm gospodarczy”, przekładający się na dobrobyt obywateli i bogactwo ojczyzny — taki jest cel naszego rządu. Dlatego powstał plan odpowiedzialnego rozwoju, którego twórcą i koordynatorem jest wicepremier Mateusz Morawiecki. W rządzie jest odpowiedzialny za to, byśmy umieli przejść przez kolejne etapy i budować szybszy rozwój Polski przy wykorzystaniu wszystkich narzędzi i zasobów, byśmy razem tworzyli drużynę patriotyzmu gospodarczego. (…)

Bardzo nam zależy, by w nowoczesnym patriotyzmie dostrzegać rolę i znaczenie nauki oraz nowatorskich technologii. Nie możemy się poszczycić, że jesteśmy w czołówce państw innowacyjnych — a przecież mamy ku temu wszystkie warunki: doskonale przygotowani młodzi ludzie, doskonale przygotowane laboratoria. Dlaczego więc tak się dzieje, że ciągle nie jesteśmy w czołówce? To również państwo powinno tworzyć systemowe wsparcie dla rozwoju innowacyjności i myśli technicznej. Chcemy, by dokonania nauki przekładały się na konkret gospodarczy. To wszystko mieści się w planie odpowiedzialnego rozwoju, który ma dać wszystkim obywatelom szanse, by powodzenie i lepsza przyszłość państwa stały się realne. Jesteśmy do tego zdeterminowani, przygotowani, jesteśmy optymistami. Jeśli współpraca pomiędzy polityką a biznesem będzie przebiegała na zdrowych zasadach rynkowych — my tworzymy prawo, klimat, programy, a przedsiębiorcy przekładają to na rozwój, zaangażowanie w przemysł, budowę silnych firm — to będziemy mogli sobie wspólnie pogratulować, że zrobiliśmy, co do nas należało, i dobrze wykorzystaliśmy czas, który powierzyli nam polscy obywatele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Patronat honorowy

Partnerzy

Partnerzy debaty tematycznej Finansowanie 4.0

Partnerzy debaty tematycznej Przemysł 4.0

Polecane

Ikona zamknięcia