Wystartował program Polska Bezgotówkowa

opublikowano: 06-02-2018, 22:00

Małe przedsiębiorstwa, które do tej pory nie akceptowały płatności kartą, mogą skorzystać z takiej możliwości — przez rok za darmo.

Wczoraj oficjalnie ruszył program Polska Bezgotówkowa, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą otrzymać finansowanie terminali płatniczych, umożliwiające im bezpłatne korzystanie z takich urządzeń przez 12 miesięcy.

Komu terminal?

Do programu mogą zgłaszać się małe i średnie firmy, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatnościbezgotówkowych za towary i usługi, a w ciągu ostatniego roku w swoim punkcie handlowo-usługowym nie oferowały takiej możliwości. Urządzenia dostaną podmioty, które mają maksymalnie pięć placówek detalicznych i działają poza dużymi sieciami franczyzowymi. Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do programu, otrzyma wsparcie ze strony Fundacji Polska Bezgotówkowa polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminalu do akceptacji kart oraz wydatków na obsługę płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy. Detalista może liczyć na maksymalnie trzy terminale, w tym jeden mPOS. Dla każdegourządzenia czas dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno od momentu instalacji.

Przedsiębiorcy mogą zgłaszać udział do programu Polska Bezgotówkowa w ciągu trzech lat, czyli do końca 2020 r. Za jego realizację będą odpowiedzialni agenci rozliczeniowi, którzy podpiszą z przedsiębiorcami odpowiednie umowy. Obecnie na ich liście są eCard S.A., eService, First Data Polska, (Polcard), Paytel, PKO Bank Polski i ING Bank Śląski. Oferta jednego z agentów dostępna będzie także w placówkach banków spółdzielczych SGB. Niebawem dołączą kolejne instytucje, których lista będzie aktualizowana i dostępna na stronie www.polskabezgotowkowa.pl.

Gotówka dominuje

Program ma na celu upowszechnienie obrotu bezgotówkowego w Polsce. Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, podczas wczorajszego spotkania przekonywał, że fizyczny pieniądz to duży koszt dla gospodarki.

— Mamy 190 mld zł w gotówce. Gdyby te pieniądze można było zainwestować, to zyskalibyśmy od kilku do kilkunastu miliardów złotych. Ponadto dodatkowe koszty wiążą się z przechowywaniem, produkcją i ubezpieczeniem gotówki — tłumaczył Tadeusz Kościński.

Podkreślił, że Polacy chętnie płacą elektronicznie, jeżeli tylko mają taką możliwość. A obecnie w naszym kraju w tradycyjnych punktach sprzedaży dominuje płatność gotówką. W 2016 r. w Polsce funkcjonowało 895 tys. aktywnych podmiotów handlowo-usługowych, które prowadziły sprzedaż fizyczną. Spośród nich aż 692 tys. nie akceptowało kart. Ponadto z 1,7 mln wszystkich stanowisk sprzedaży aż 1,1 mln jest w podmiotach, które nie akceptują kart płatniczych.

— Dzięki programowi Polska Bezgotówkowa liczba terminali działających w Polsce ma się podwoić w ciągu czterech lat, osiągając liczbę około 1,2 mln — mówił Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, do niedawna wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP).

Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z programu, będą mogli zwiększyć przychody dzięki umożliwieniu klientom formy płatności, która jest dla nich najszybsza i najbardziej wygodna. Ponadto zaoszczędzą dzięki temu czas potrzebny do tej pory na liczenie gotówki i wydawanie reszty. Dzięki terminalom nie muszą też inwestować w zabezpieczenia chroniące gotówkę, w tym podczas przewożenia utargów do banku, ponieważ pieniądze trafiają bezpośrednio na konto. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane