Wystawa dobrych praktyk wzorniczych

Instytut Wzornictwa Przemysłowego
opublikowano: 29-06-2010, 00:00

Udane efekty współpracy producentów z projektantami prezentuje wystawa "21 design stories. Studia przypadków" w IWP.

Udane efekty współpracy producentów z projektantami prezentuje wystawa "21 design stories. Studia przypadków" w IWP.

Kolejna wystawa wzornictwa międzynarodowego organizowana przez IWP w ramach programu "Zaprojektuj swój zysk". Pokazuje 21 dowodów na to, że design równa się pewny zysk.

— Jednym ze sposobów edukacji i upowszechniania wiedzy o designie i płynących z niego korzyściach są wystawy dobrych praktyk wzorniczych. Chcemy nie tylko pokazywać interesujące, dobrze zaprojektowane produkty, ale też udowodnić, że ich sukces w dużej mierze bierze się właśnie z zastosowania designu — mówi Krzysztof Bielski, dyrektor pionu upowszechniania wzornictwa IWP, kurator wystawy.

Dwadzieścia przedmiotów pochodzi z zagranicy. Mają krótkie opisy — studia przypadków wg schematu: sytuacja/ problem producenta — rozwiązanie poprzez wprowadzenie wzornictwa — rezultat, czyli sukces rynkowy produktu i biznesowy producenta. Wskazano też wartość dodaną, jaka powstała dzięki zastosowaniu wzornictwa.

— Dwudziesty pierwszy produkt to przypadek szczególny, bo polski. Powstał w wyniku zastosowania pełnego procesu rozwoju nowego produktu. Jest na etapie przygotowania do wprowadzenia na rynek. Takich innowacyjnych przypadków chcielibyśmy w przyszłości jak najwięcej — dodaje Krzysztof Bielski.

Chodzi o stanowisko do pracy z komputerem w pozycji siedząco — leżącej, zaprojektowane przez Jarosława Szymańskiego ze Studia 1:1, a wyprodukowany przez firmę Profim.

Wystawa w IWP przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie jest dostępna do 5 września w godz. 10-19 codziennie oprócz poniedziałków. Wstęp wolny.

Wentylator Dyson Air Multiplier

Producent:

Dyson INC. (Wielka Brytania/świat).

Projekt:

studio projektowe Dyson.

Pierwszy na świecie bezśmigłowy wentylator. Daje większe bezpieczeństwo i łatwiejsze czyszczenie niż tradycyjne urządzenia. Materiałooszczędny i lżejszy od innych Jego silnik testowano przez 33 tys. godzin. Główna siedziba firmy, gdzie powstał wiatrak, to ośrodek badań, pomysłów i wynalazków, zatrudniający 350 inżynierów i naukowców.

Stanowisko do pracy z komputerem w pozycji siedząco-leżącej

Producent: Profim (Polska). Projekt: Studio1:1 Jarosław Szymański. Pomysł bazował na badaniach przeprowadzonych przez IWP, które wykazały, że zmienia się charakter pracy. Rośnie udział zawodów i czynności wymagających intensywnej pracy umysłowej, długotrwałej koncentracji. Dlatego szuka się alternatywnych pozycji pracy. Produkt ma być na rynku w 2011 r.

Rozdrabniarka Elie Neo

Producent Eliet

NV (Belgia).

Projekt: Eliet

Creative Lab.

Należy do linii urządzeń do pielęgnacji trawników i sprzątania odpadów w parkach i ogrodach. Plany sprzedaży osiągnięto już w pierwszym roku, co pokryło większość nakładów inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu