Wystawa prac Józefa Wilkonia w Galerii Opera

Karolina Guzińska
05-01-2017, 12:56

Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza do Galerii Opera na wystawę prac Józefa Wilkonia – ilustratora, malarza, rzeźbiarza, twórcy plakatów i scenografii teatralnych, pisarza, edukatora, Mistrza.

Wyświetl galerię [1/4]

Don Kichot, Józef Wilkoń

 Artysta kocha życie, pracę, kobiety. Lubi jeść, pić i kląć pełnokrwiście. W Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie chłonął wiedzę razem z Franciszkiem Starowieyskim i Romanem Cieślewiczem. Józef Wilkoń – człowiek pełen kolorów, obdarzony mocnym uściskiem dłoni i mocnym charakterem. Jednym z jego największych artystycznych osiągnięć są ilustracje do nowego wydania „Don Kichota” Cervantesa. Tworząc je, zrealizował kolejne swoje marzenie. Temat błędnego rycerza pojawił się w jego twórczości już na początku lat sześćdziesiątych, ale dopiero w ostatnich latach Józef Wilkoń stworzył pełną i, jak twierdzi, jeszcze niezamkniętą kolekcję. Realizm spotyka się w niej z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety uzupełniają sceny zbiorowe, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży. Wybrane prace tego artysty będzie można zobaczyć w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej od 26 stycznia do 5 marca 2017 r. od czwartku do soboty w godz. 10-17 oraz na godzinę przed każdym spektaklem i podczas antraktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Wystawa prac Józefa Wilkonia w Galerii Opera