Wystawa „Strażnicy Planety” w Sejmie

opublikowano: 23-11-2017, 22:00

Od środy 22 listopada 2017 r. można zobaczyć w Sejmie wystawę fotograficzną „Strażnicy Planety”. Zdjęcia ukazują pracę osób zajmujących się odbiorem odpadów, zagospodarowaniem surowców i recyklingiem.

Wystawa towarzyszy obchodom Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów. Zorganizowali ją sejmowa komisja ds. petycji i Grupa Eneris.

Ekspozycja składa się 18 zdjęć zrobionych przez pięciu fotografów w sześciu miejscowościach w Polsce. Pokazują codzienną pracę ładowaczy i kierowców śmieciarek, kierowców pługopiaskarek, a także pracowników sortowni, instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania i składowisk odpadów. To w sumie 135,9 tys. pracowników służb komunalnych zatrudnionych w 1461 przedsiębiorstwach publicznych i prywatnych, zajmujących się ochroną wody, ziemi i powietrza, a także dbających o przejezdność dróg czy zieleń miejską. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze wyniosło 4116,33 zł.

Pretekstem do zwrócenia uwagi opinii publicznej na codzienną pracę polskich pracowników komunalnych jest 10. edycja Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów. Wydarzenie zainaugurowane w 2007 r. przez Komisję Europejską ukierunkowane jest na promowanie wrażliwości ekologicznej i odpowiedzialnych postaw wobec surowców. To też doskonałą okazja do zainicjowania debaty na temat ważnej społecznie roli „strażników planety” i stopniowej poprawy wizerunku tej grupy.

– Zdjęcia pozwalają nam zobaczyć to, od czego bardzo często odwracamy wzrok. Dzięki nim dowiadujemy się, jak w praktyce wygląda ochrona środowiska – ciężka, żmudna i nigdy niekończąca się praca „strażników planety”. Zawsze staram się walczyć z dyskryminacją na każdym polu, chciałbym, aby negatywnie nacechowane słowo „śmieciarz” zniknęło z naszego codziennego słownika bądź dotyczyło tylko tych, którzy faktycznie śmiecą i brudzą. W żadnym wypadku nie powinno odnosić się do ludzi, którzy każdego dnia dbają o porządek, o recykling i odzysk surowców – powiedział poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej komisji do spraw petycji.

Uzupełnieniem wystawy są plansze pokazujące poziom zbierania odpadów komunalnych, zbiórki selektywnej, odzysku surowcowego i energetycznego oraz recyklingu. Zwiedzający mogą się również zapoznać z praktycznymi aspektami redukcji odpadów.

– Nie stać nas na dalsze zaśmiecanie planety – jesteśmy zobowiązani do ochrony wody, powietrza i ziemi. Rosnące ekonomiczne, ekologiczne i społeczne koszty ochrony środowiska powinny nas zmotywować do efektywnego zarządzania produkowanymi każdego dnia odpadami i ściekami. W 2016 r. zebraliśmy 11 i pół miliona odpadów komunalnych, co oznacza 303 kg na mieszkańca, a masa ta będzie rosła w nadchodzących latach. Wciąż jednak dla większości mieszkańców dużym problemem jest segregowanie odpadów – powiedział Artur Dela, przewodniczący Rady Nadzorczej Eneris.

Autorami prezentowanych zdjęć są: Maciej Boksa (Instytut Designu w Kielcach), Wiktor Kubiak, Bartosz Lewicki, Dariusz Mikołajczyk oraz Piotr Stanisławski. Po warszawskiej premierze wystawa odwiedzi miasta w całej Polsce.

– Każdy z nas może się przyczynić do redukcji odpadów. Wystarczy pamiętać o zasadzie Redukuj, Odzyskuj, Przetwarzaj. Jak to powinno wyglądać w praktyce? Redukuj wytwarzanie odpadów w swoim otoczeniu. Odzyskuj , a więc segreguj odpady w domu zgodnie z przyjętymi w swojej gminie zasadami, ograniczając tzw. zwane zmieszane odpady komunalne. Przetwarzaj, czyli powtórnie wykorzystuj materiały lub przedmioty poprzez ich naprawienie czy przekształcanie w zupełnie nowe produkty – podkreślała Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor Komunikacji Eneris.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu