Wystawa w AGH

opublikowano: 04-04-2019, 22:00

Sto lat temu, 8 kwietnia 1919 r., powołano Akademię Górniczą w Krakowie.

W rocznicę tego wydarzenia zostanie otwarta wystawa poświecona uczelni. Ekspozycja obejmuje okres od lat 60. XIX w. do wybuchu II wojny światowej. Można zobaczyć archiwalne dokumenty i zdjęcia, m.in. dzieje długoletnich starań o założenie Akademii, osiągnięcia Komitetu Organizacyjnego w latach 1913-21, a także otwarcie uczelni i jej rozwój w dwudziestoleciu międzywojennym.

Motto wystawy pochodzi z listu pożegnalnego, który prof. Jan Zarański skierował do społeczności Akademii: „To co w mojem wielkiem przywiązaniu do stanu górniczego dla powstania i organizacji Uczelni uczyniłem, było prostym obowiązkiem posła i obywatela kraju. W wykonaniu tego obowiązku nie mogę przyznać się do przypisywanych mi zasług, które w większym stopniu zawdzięczam mej działalności, kierującej się jedynie zasadą: in magnis voluisse sat est”.

Wystawę będzie można oglądać w gmachu głównym AGH do 30 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane