Wystawcy wolą niedrogie hotele

Marcin Bołtryk
opublikowano: 21-05-1999, 00:00

Wystawcy wolą niedrogie hotele

Noclegi dla pracowników firm biorących udział w targach

ULUBIONE MIEJSCA: Goście zagraniczni i uczestnicy targów Twoje Pieniądze wybierają najczęściej hotel Forum. Wystawcy imprezy Nafta i Gaz wolą Grand — opowiada Krzysztof Gałat z orbisowskiego biura podróży Ochota. fot. Borys Skrzyński

Aby obniżyć koszty wyjazdu na targi, wystawcy najczęściej wybierają miejsca w hotelach o średnim standardzie. W Poznaniu coraz popularniejsze staje się wynajmowanie mieszkań prywatnych, natomiast w Katowicach ich właściciele niechętnie udostępniają lokale wystawcom.

Organizatorzy targów pomagają wystawcom w znalezieniu noclegu. Najczęściej korzystają przy tym z usług biur podróży i firm pośredniczących w wynajmie mieszkań.

Na kwaterze

Międzynarodowe Targi Poznańskie odsyłają swoich wystawców do firmy Przemysław. Pracownicy twierdzą, że powodem jest to, iż biuro działa od wielu lat i dzierżawi od MTP lokal na terenie targów.

— Pośredniczymy w wynajmie kwater prywatnych i mieszkań — informuje Iwona Czekała z firmy Przemysław.

Kwatery i prywatne mieszkania są najchętniej wynajmowanymi na czas targów miejscami noclegowymi. Koszt jest uzależniony od wielkości lokalu i waha się między 170 a 400 zł za dobę.

Noclegi dla klientów Międzynarodowych Targów Katowickich organizuje Expotour. Goście mają do dyspozycji miejsca w hotelach dwu-, trzy- i cztero-gwiazdkowych.

— Próbowaliśmy poszerzyć naszą ofertę o kwatery i mieszkania prywatne, jednak nie udało się — opowiada Sylwia Mańka z firmy Expotour.

Powodem jest niechęć właścicieli lokali.

Na własną rękę

Wrocławski organizator, firma Interart, załatwia noclegi dla wystawców we współpracy z przedsiębiorstwem Almabus Lufthansa City Center. Jak twierdzi Krzysztof Nowak, dyrektor Almabus Lufthansa City Center, wystawcy wybierają głównie obiekty o średnim i niskim standardzie, miejsca w drogich hotelach wynajmowane są bardzo rzadko.

— Niewielu wystawców szuka miejsca na własną rękę, raczej zlecają to firmie — twierdzi dyrektor Nowak.

Zupełnie inaczej jest w Krakowie. Małgorzata Sosnowska, specjalista do spraw organizacji targów w Centrum Targowym Chemobudowa Kraków, twierdzi, że wystawcy z reguły załatwiają miejsca noclegowe na własną rękę.

— Niezwykle rzadko wystawcy korzystają z naszej pomocy. Czasami wysyłamy im adresy hoteli lub rezerwujemy miejsca — mówi Małgorzata Sosnowska.

Obyczaje w stolicy

Krzysztof Gałat z warszawskiego, orbisowskiego biura podróży Ochota zauważa, że miejsce organizacji targów ma istotny wpływ na wybór rodzaju noclegu. O standardzie hotelu decyduje przede wszystkim ranga imprezy i oczywiście możliwości finansowe uczestników.

— Jeśli impreza odbywa się na ulicy Bartyckiej w Warszawie, wówczas najchętniej wystawcy wybierają trzygwiazdkowy hotel Gromada. Uczestnicy targów w Pałacu Kultury i Nauki wolą Forum, Grand lub Europejski — opowiada Krzysztof Gałat.

Jego zdaniem, wystawcy targów organizowanych w Warszawie częściej wybierają miejsca w tanich hotelach.

— Nie jest to jednak regułą, wystarczy wspomnieć choćby gości zagranicznych — dodaje Krzysztof Gałat.

W wielu miastach zdarza się, że brakuje wolnych miejsc w hotelach położonych blisko miejsca targów. Pośrednicy starają się wówczas ulokować gości w sąsiednich dzielnicach lub nawet miastach. Niektórzy organizują w takich przypadkach tani dojazd.

Za małą opłatą

Firmy pośredniczące w wynajmie miejsc noclegowych pobierają niewielką opłatę za swe usługi. Krzysztof Gałat twierdzi, że jego firma może zaoferować klientom ceny niższe od tych, które mogliby wynegocjować szukając miejsca indywidualnie.

— Wynika to z umów, które podpisaliśmy z różnymi hotelami — wyjaśnia.

— W przypadku gdy nie uda nam się wynegocjować z hotelem żadnej zniżki, pobieramy od klienta prowizję wysokości 10 proc. Przeważnie jednak uzyskujemy bonifikaty nawet do 30 proc., w związku z czym klient może zapłacić mniej, niż gdyby szukał miejsca na własną rękę — dodaje Sylwia Mańka.

Marcin Bołtryk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wystawcy wolą niedrogie hotele