Wysyp nowych mikroprzedsiębiorców

SW
07-05-2013, 00:00

Ok. 316 tys. jednoosobowych firm powstało w ciągu ostatniego roku. Ale REGON powiększył się tylko o 56 tys. podmiotów.

Liczba podmiotów widniejących w rejestrze REGON zbliża się do 3 mln. Na koniec marca było ich dokładnie 2 916,8 tys. Chętnych do zakładania własnego biznesu mamy wielu. W ciągu ostatniego roku, licząc do marca włącznie, powstało 316,7 tys. jednoosobowych firm — podaje Tax Care. W samym marcu zarejestrowano o 8 proc. więcej takich podmiotów niż przed rokiem, a w lutym wzrost wyniósł ponad 13 proc. rok do roku.

— Widzimy bardzo duże zainteresowanie zakładaniem własnej działalności gospodarczej u osób w różnym wieku. W pewnym stopniu jest to alternatywa dla niepewnej pracy w korporacjach, ale nie tylko. Wielu przyszłych przedsiębiorców ma po prostu fantastyczne pomysły na własną firmę — mówi Jakub Domeracki, menedżer w Inkubatorze Przedsiębiorczości Idea Banku. Jednak równie szybko jednoosobowe firmy znikają z rynku. Dlatego rejestr REGON w ciągu ostatniego roku powiększył się tylko o 56,1 tys. podmiotów. Czyli wykreślono z niego prawie 255 tys. działalności.

— Powodem są zwykle zbyt duże inwestycje początkowe oraz nadmierne wydatki na nieprzemyślany marketing, niezbadanie popytu, za duża koncentracja na administracji i produkcie, a za mała na sprzedaży oraz niewsłuchiwanie się w potrzeby klientów — twierdzi Jakub Domeracki. Pocieszeniem może być fakt, że w tym roku zjawisko polegające na nasileniu wyrejestrowań na przełomie roku było słabsze niż przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wysyp nowych mikroprzedsiębiorców