Wyszkolone pszczoły wykrywają koronawirusa

PAP , DI
opublikowano: 17-05-2021, 11:34

Holenderskim naukowcom udało się wyszkolić pszczoły, aby w kilka sekund wykrywały COVID-19. Owady można tego nauczyć, podobnie jak tresuje się psy — twierdzą naukowcy.

Adobe Stock

Pszczoły potrafią wykrywać substancje lotne z czułością jednej części na bilion, np. mogą wyczuć kwiat oddalony od nich o kilka kilometrów. Naukowcy z Wageningen University & Research (WUR) we współpracy ze start-upem InsectSense postanowili wykorzystać te umiejętności do wykrywania koronawirusa.

COVID-19, podobnie jak inne choroby, wywołuje zmiany metaboliczne w organizmie, które powodują charakterystyczny zapach. Naukowcom udało się wyszkolić pszczoły, aby to wyczuwały, w podobny sposób jak tresuje się psy. „Za każdym razem, gdy pszczoły były wystawione na zapach zakażonej próbki, otrzymywały nagrodę w postaci wody z cukrem” — napisali naukowcy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej uniwersytetu. Po kilkukrotnym powtórzeniu tej czynności pszczoły skojarzyły nagrodę z zapachem i zaczęły wystawiać języki dla samego zapachu, bez nagrody. W ten sposób wytresowana pszczoła może wykryć zainfekowaną próbkę w kilka sekund.

Prof. Wim van der Poel, wirusolog z WUR, powiedział w wywiadzie udzielonym NPO Radio 1, że partner projektu, firma InsectSense, ma już gotowy prototyp maszyny, która ma służyć do nauczenia owadów, by wykrywały skażone próbki.

— Trwają też prace nad opracowaniem specjalnego bioczipu, w którym geny owadów będą wykorzystywane do dokładnego wykrywania substancji lotnych z taką samą czułością jak u owadów. Tworzy się „odciski palców” substancji lotnych. Technologia umożliwia szybkie testowanie, jest nieinwazyjna, opłacalna, bardzo dokładna, a nawet może rozpoznać stopień zaawansowania choroby — twierdzi profesor Wim van der Poel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane