WYWIAD-PSL chce głębokiej reformy finansów publicznych

opublikowano: 25-02-2003, 16:09

Wojciech Moskwa

WARSZAWA (Reuters) - Polska potrzebuje pogłębienia, a nie opóźniania reform fiskalnych, po to by budżet w 2004 roku mógł sprostać wymaganiom, jakie stawia integracja z Unią Europejską, powiedział we wtorek w wywiadzie dla Reutera przewodniczący klubu parlamentarnego PSL, Zbigniew Kuźmiuk.

Kuźmiuk powiedział, że jego partia skłania się do poparcia dużej części reform proponowanych przez ministra finansów, Grzegorza Kołodkę.

Przedstawiciel PSL dodał jednak, że nie ma potrzeby by dodatkowo zaostrzać politykę monetarną i fiskalną, po to by szybko wejść do strefy euro. Poparł także kontrowersyjną propozycję zmiany sposobu księgowania tak zwanych rezerw rewaluacyjnych banku centralnego, która mogłaby zasilić budżet dodatkowymi środkami.

"Wygląda na to, że stoimy przed daleko idącym wyzwaniem, którego koszty polityczne będą duże, ale możliwe do zaakceptowania" - powiedział Kuźmiuk.

"Wielu spraw nie można jednak odwlekać, ponieważ stoimy pod ścianą. Musimy znaleźć środki na opłacenia unijnych składek i współfinansowanie projektów z UE" - dodał.

Kołodko chce obniżyć progi podatkowe, obecnie na poziomie 19, 30 i 40 procent, przy jednoczesnej likwidacji większości ulg podatkowych. Minister nie chce jednak ujawniać szczegółów swojego planu.

PSL chce także wprowadzenia 50-procentowej stawki podatkowej, ale Kuźmiuk powiedział, że ważniejszą sprawą jest wprowadzenie stawki zerowej dla najbiedniejszych Polaków.

Według doniesień mediów, Kołodko chce także poszukać oszczędności w państwowych funduszach i agencjach, takich jak kosztowna Kasa Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych (KRUS).

Kuźmiuk powiedział, że reforma KRUS, który w 95 procent finansowany jest z państwowych subsydiów, a tylko w pięciu z rolniczych składek, już trwa i polega na ograniczeniu dostępu do tego szczodrego systemu emerytalnego. Jednak zdaniem polityka PSL z głębszą reformą trzeba będzie poczekać, aż poprawią się warunki życia rolników.

"Najpierw muszą wzrosnąć dochody rolników, a dopiero potem nastąpi reforma KRUS. Co oznacza, że nie stanie się to w 2004 roku" - powiedział.

KSIĘGOWE WĄTPLIWOŚCI

Kuźmiuk powiedział, że rezerwy rewaluacyjne banku centralnego, które wynoszą obecnie 27 miliardów złotych powinny zostać częściowo uwolnione.

Przedstawiciele NBP mówią, że oznaczałoby to drukowanie pustych pieniędzy, które pojawiłyby się wyłącznie dzięki operacjom księgowym - różnicy między średnią ceną po jakiej bank kupował w latach 90. rezerwy walutowe, a ich obecną ceną rynkową.

"To są ogromne sumy, które latami przechowywano, by obniżyć inflację" - powiedział Kuźmiuk.

"Te rezerwy powinny zostać częściowo uwolnione. Jeżeli obecna Rada na to nie pozwoli, to być może następny jej skład przyjmie inne podejście" - dodał.

Rada, której kadencja kończy się za rok, dysponuje instrumentami prawnymi, dzięki którym można przekwalifikować te fundusze jako zysk banku i później przetransferować do budżetu.

"Żaden minister finansów nie oczekiwałby radykalnego zmniejszenia tych rezerw, ale powinny one zostać obniżone do rozsądnego poziomu" - powiedział Kuźmiuk.

Polityk PSL powiedział także, że wejście do strefy euro powinno zostać rozłożone w czasie. Dodał, że przykłady takich krajów jak Wielka Brytania i Dania pokazują, że gospodarki, które nie są związane sztywnymi ograniczeniami Traktatu z Maastricht mogą skutecznie konkurować na unijnych rynkach.

Pytany o konkretną datę wstąpienia do strefy euro Kuźmiuk powiedział: "To powinien być naturalny proces, bez dodatkowego zaostrzania polityki fiskalnej i monetarnej".

"Polska nie potrzebuje kolejnej terapii szokowej" - dodał. Kołodko i NBP chcą wejść to strefy euro w 2007 roku.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Messaging: wojciech.moskwa.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WYWIAD-PSL chce głębokiej reformy finansów publicznych