WYWIAD-PSL rozważa poszerzenie składu RPP

Talex Spółka Akcyjna
05-12-2001, 18:56

Justyna Pawlak

WARSZAWA (Reuters) - Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) może starać się o powiększenie składu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), po to by zmusić ten organ do szybszego obniżania stóp procentowych, powiedział w środę przedstawiciel partii.

Jeżeli pomysł ten zostałby zrealizowany, przewagę w Radzie zdobyli zwolennicy rozluźnienia polityki monetarnej, co miałoby pomóc w ożywieniu pograżonej w stagnacji polskiej gospodarce.

Obecnie 10-osobowa RPP, której członków wybierają Sejm, Senat i Prezydent, jest niemal idealnie podzielona na zwolenników szybkiej obniżki stóp i jej przeciwników, którzy argumentują, że taka polityka doprowadziłaby do ponownego wzrostu inflacji.

W ostatnich dniach zarówno PSL, jak i Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) coraz ostrzej krytykowały politykę monetarną RPP i ponownie zaczęły wspominać, że możliwe jest podjęcie kroków prawnych, które wymusiłyby obniżki stóp.

"W pobudzeniu wzrostu gospodarczego potrzebujemy pomocy RPP" - powiedział wiceprezes PSL, Marek Sawicki.

W tym roku Rada obniżyła stopy w sumie o 7,5 punktu procentowego. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 11,5 procent i nadal jednak pozostaje o ponad siedem punktów procentowych powyżej poziomu inflacji, co skutecznie dławi krajową konsumpcję.

Po ostatniej, listopadowej obniżce RPP zapowiedziała, że stopy pozostaną na obecnym poziomie przez jakiś czas.

"Skoro Rada sugeruje, że w tym roku już nie obniży stóp, to będziemy musieli jej w tym pomóc na drodze prawnej" - powiedział Sawicki.

"Rozpatrywane są obecnie dwa scenariusze, z których jeden zakłada zwiększenie liczby miejsc w RPP" - dodał.

"Wprowadzenie tego planu zależy od trwających rozmów pomiędzy Radą a rządem. W 2001 roku zostało już jednak mało czasu i jeżeli Rada nie podejmie działań w tym miesiącu, to będziemy musieli rozpatrzyć wspomniane środki" - stwierdził polityk PSL.

Następne spotkanie RPP odbędzie się w dniach 18-19 grudnia.

Wcześniej PSL wzywało do zmiany ustawy o banku centralnym, tak by przy ustalaniu polityki monetarnej musiał on brać pod uwagę także poziom bezrobocia, deficytu na rachunku obrotów bieżących i wzrost gospodarczy.

Plany PSL-u wymagają poparcia ze strony SLD, który jak dotąd zapowiadał, że chce utrzymania niezależności banku centralnego. W tym tygodniu jednak przedstawiciele lewicy przypuścili w parlamencie gwałtowny atak na politykę banku centralnego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Talex Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WYWIAD-PSL rozważa poszerzenie składu RPP