Wyżnikiewicz: w expose wiele postulatów słusznych, ale ogólnikowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-11-2005, 12:20

Wiele z postulatów zawartych w expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza jest słusznych - uważa dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Jego zdaniem, przedstawione zostały one jednak w sposób ogólnikowy.

Wiele z postulatów zawartych w expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza jest słusznych - uważa dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Jego zdaniem, przedstawione zostały one jednak w sposób ogólnikowy.

    "Nigdzie w rządowych opracowaniach nie znalazłem wyjaśnienia, co dokładnie oznacza postulat +solidarnej polityki gospodarczej+" - powiedział Wyżnikiewicz, komentując czwartkowe expose premiera. Dodał, że "jest to pewien +zabieg socjotechniczny+ wygodny dla polityka, ponieważ każdy może interpretować to pojęcie inaczej".

    Naprawa państwa, ugruntowanie bezpieczeństwa Polski, ekonomiczne i społeczne wzmocnienie rodziny i skuteczna polityka społeczna, solidarna polityka gospodarcza oraz rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich - to w ocenie premiera Kazimierza Marcinkiewicza "pięć generalnych zagadnień" programu jego rządu.

    Jak powiedział premier, państwo "ma w swojej dyspozycji wiele instrumentów polityki prorodzinnej, które mogą i powinny tworzyć warunki i zachęty do posiadania większej ilości dzieci". Zadeklarował "listę posunięć przeciwdziałających zbliżającemu się kryzysowi demograficznemu: wydłużenie urlopu macierzyńskiego, ulga na dzieci w podatku dochodowym dla rodzin uprawnionych do zasiłku rodzinnego, podwyższenie zasiłków rodzinnych w ramach ustawy o świadczeniach rodzinnych".

    "Posunięcia przeciwdziałające kryzysowi demograficznemu, takie jak: wydłużenie urlopu macierzyńskiego, ulga na dzieci w podatku dochodowym dla rodzin uprawnionych do zasiłku rodzinnego, podwyższenie zasiłków rodzinnych, są jak najbardziej słuszne" - powiedział Wyżnikiewicz.

    Podkreślił jednak, że tak jak w innych krajach europejskich - np. w Wielkiej Brytanii i Francji - w Polsce potrzebne byłyby działania głębsze, jak opieka nad samotnymi matkami i dziećmi pochodzącymi ze związków nieformalnych. "Becikowe ma wymiar raczej symboliczny i jest elementem pozyskiwania sobie poparcia w parlamencie" - powiedział.

    Wyżnikiewicz pozytywnie ocenił zapowiedź zniesienia od 2006 r. podatku od zysków kapitałowych. "Początkowo zastanawiałem się, dlaczego rząd odbiera sobie to źródło dochodów; doszedłem jednak do wniosku, że posunięcie to może ożywić rynki kapitałowe i zwiększyć skłonność Polaków do oszczędzania" - wyjaśnił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wyżnikiewicz: w expose wiele postulatów słusznych, ale ogólnikowych