Wyższa akcyza nie zaszkodzi kierowcom

DI, PAP
opublikowano: 08-12-2006, 00:00

Ministerstwo Finansów liczy, iż planowana od przyszłego roku podwyżka akcyzy na benzynę o 25 gr na litrze nie przełoży się na wzrost cen paliwa na stacjach.

— Efekt faktyczny dla konsumentów może być dużo niższy. To zależy od producentów i dystrybutorów — mówi Jacek Dominik, wiceminister finansów.

Od stycznia zostanie przywrócona stawka akcyzy obowiązująca przed wrześniem 2005 r., czyli 1565 zł za tysiąc litrów benzyny. Dodatkowe wpływy budżetowe mają wynieść około 1,3 mld zł.

We wrześniu 2005 r. stawka została obniżona do 1315 zł na tysiąc litrów w wyniku gwałtownie rosnących cen paliw na świecie.

Wiceminister powiedział, że obniżka z września 2005 r. była niezgodna z traktatem akcesyjnym. Ponadto — jego zdaniem — obniżka akcyzy okazała się nieskuteczna, ponieważ nie spowodowała spadku cen benzyny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane