Wyższe stopy w USA ustabilizowałyby juana

Wzrost stóp procentowych w USA usunie kluczową niepewność dla chińskiej waluty i może pomóc ustabilizować juana, ocenia Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (China).

Taka decyzja Fed zlikwidowałaby jedną z największych niewiadomych, i w tym rozumieniu, mogłoby to być dobre dla Chin – wyjaśnia Li Liuyang, szef analityków rynku finansowego oddziału  Bank of Tokyo-Mitsubishi w Szanghaju. Dodaje, że „… juan może uspokoić się po jednorazowym szoku, co z kolei powinno przynieść stabilność stawek lokalnych, zważywszy na fakt, że zmalałaby potrzeba interwencji walutowych".

Zaskakująca sierpniowa dewaluacja juana wywołała na rynkach finansowych gwałtowne zawirowania, a  największa od dwóch dekad przecena chińskiej waluty zmusiła Ludowy Bank Chin (POBC) do podjęcia interwencji w celu jej obrony. Równocześnie władze monetarne zaczęły zasilać system bankowy dodatkowymi środkami i kupowały juany, a także utrzymały poziom stawek rynkowych.

W ubiegłym tygodniu POBC informował o odnotowaniu w sierpniu rekordowego spadku rezerw walutowych, które obniżyły się aż o 93,9 mld USD. 

Zdaniem Li, zachowawcza postawa Fed i utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie nie będzie miała bezpośrednie większego wpływu na Chiny, jednak pozostawi istotnymi dotychczasowe czynniki ryzyka, zagrożenia i niepewność.

 Notowania pary USD/CNY (źródło: Bloomberg)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Wyższe stopy w USA ustabilizowałyby juana