Wyższy standard, wyższa cena

MAS
28-09-2010, 00:00

Eksperci Home Broker pokusili się o ocenę mieszkań o wyższym standardzie. Pod lupę wzięli warszawską inwestycję Mozaika Mokotów.

Mozaika atutów i słabszych stron

Eksperci Home Broker pokusili się o ocenę mieszkań o wyższym standardzie. Pod lupę wzięli warszawską inwestycję Mozaika Mokotów.

Mozaika Mokotów to druga inwestycja Layetana Developments Polska. W pięciopiętrowym budynku znajdą się mieszkania o powierzchni od 36 do 152 mkw. Planowany termin oddania do użytku to IV kw. 2011 r. Metr kwadratowy dwupokojowego mieszkania kosztuje średnio 9,8 tys. zł.

Użyteczność inwestycji oceniono na 60,3 proc. Najwięcej punktów — 20,5 na 31,5 możliwych — przyznano za lokalizację osiedla. Na wysoką ocenę miały wpływ takie czynniki, jak: położenie w najbardziej pożądanej dzielnicy oraz bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa i handlowa. Nieco gorzej oceniono standard. W tej kategorii inwestycja otrzymała 11,6 pkt., czyli 64,7 proc. wartości maksymalnej. Na ocenę wpływa to, że nie we wszystkich lokalach są balkony, loggie lub tarasy. Na 9 z 14 pkt. oceniono obszar inwestycji. Na pozytywną ocenę wpłynęły: parking podziemny i bardzo dużo terenów zielonych — zajmują aż 60 proc. powierzchni inwestycji.

Najgorzej z czterech cech inwestycji wypadły bezpieczeństwo i aspekty prawne. W tej kategorii przyznano jedynie 8 pkt na 18 możliwych (44,4 proc.). Na słabszą ocenę wpłynęło to, że spółka działa na polskim rynku zaledwie 4 lata i dotychczas zbudowała tylko jedno osiedle. Ponadto na ryzyko inwestycji wpływa odległy termin oddania mieszkań do użytku oraz postawienie budynku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste.

Tak powstaje ranking

Mieszkania oceniane są w czterech kategoriach, za które są przyznawane punkty: kryteria prawne i bezpieczeństwo inwestycji, otoczenie inwestycji, standard budynku i wykończenia, lokalizacja. Odrębną kategorią jest cena metra kwadratowego, która zestawiona jest z średnią ceną mkw. dla dzielnicy, w której zlokalizowana jest inwestycja, i średnią ceną mkw. dla miasta, w której się znajduje. Jak powstaje końcowy wynik? Home Broker dzieli sumę punktów przez maksymalną liczbę możliwych do zdobycia w każdej kategorii i w ten sposób otrzymuje liczbę, którą nazywa wskaźnikiem użyteczności inwestycji.

Mocne strony

- Dużo terenów zielonych

- Garaż w budynku

- Duża różnorodność wielkości mieszkań

- Wypełnienie ścian zewnętrznych z cegły

- Wykończenie materiałami o podwyższonym standardzie

-Winda cichobieżna

- Drewniane okna

- Położenie na Mokotowie

- Rozwinięta infrastruktura

- Atrakcyjna cena

Punktacja

Cecha inwestycji Wynik Wartość Wynik zważony maksymalna (w proc.)

Bezpieczeństwo inwestycji / aspekty prawne 8,0 18,0 44,44

Obszar inwestycji 9,0 14,0 64,29

Standard 11,6 18,0 64,71

Lokalizacja 20,5 31,5 65,00

Suma 49,1 81,5 60,27

Cena 11,0 16,0 68,75

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wyższy standard, wyższa cena