Wyzwania — nie tylko gazowe

Presja na ceny nawozów, porządkowanie struktury i dywersyfikacja dostaw gazu — tym zajmie się w 2014 r polska chemia.

Dla branży chemicznej istotne będzie głównie to, co 2014 r. przyniesie jej w skali globalnej. Grupa Azoty, największa firma chemiczna w kraju i drugi producent nawozów w Unii Europejskiej, spodziewa się nieznacznego wzrostu światowego popytu na nawozy. Analitycy dodają jednak, że będzie temu towarzyszyć spadek cen. W przypadku nawozów potasowych kluczowe będą w tym roku efekty niedawnego rozpadu białorusko-rosyjskiego kartelu handlowego, bo spodziewany jest spadek cen potasu, a także decyzja Unii Europejskiej co do utrzymania ceł na rosyjską sól potasową. W skali lokalnej natomiast polska chemia będzie się w tym roku konsolidować i porządkować.Azoty muszą poukładać strukturę grupy po zeszłorocznej fuzji, Ciech wychodzi na finansową prostą i planuje dezinwestycje, a Synthos może pokazać apetyt na przejęcia.

Polska chemia będzie też w tym roku mozolnie pracować nad dywersyfikacją dostaw gazu. Mozolnie, bo efekty będą widoczne dopiero po latach, jak np. w przypadku przygotowań do sprowadzania gazu zza oceanu. Ale to i tak warte zachodu, bo efektem będą lepsze ceny tego kluczowego dla chemii surowca oraz mniejsza zależność od gazu z Rosji. To istotne również dlatego, że rosyjski Akron od prawie dwóch lat stara się o przejęcie Azotów, by uzyskać synergie, m.in. gazowe. Na razie bez sukcesów.

Nie można wykluczyć, że w tym roku Akron znów podejmie próbę zwiększenia zaangażowania w Azoty. Rosyjscy analitycy śledzący firmę podkreślają, że żadne inne aktywo europejskie nie da jej takich korzyści jak Azoty. Akron nie ma zatem nic do stracenia. W obliczu zagrożenia spadkiem cen nawozów oraz zakusami Rosjan Azoty inwestują. Po pierwsze — w surowce. Zależne Police kupiły kopalnię fosforytów w Senegalu i rozpoczęły prace nad jej uruchomieniem. Po drugie — w petrochemię. Wspólnie z Lotosem Azoty chcą wybudować kompleks petrochemiczny wart 12 mld zł. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą pod koniec 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy