WZA KGHM w środę zdecyduje o podziale zysku

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 13-06-2006, 20:37

Walne KGHM Polska Miedź, które 31 maja na wniosek Skarbu Państwa zostało przerwane do 14 czerwca, zdecyduje w środę o podziale ubiegłorocznego zysku spółki, wynoszącego blisko 2,29 mld zł.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGHM Polska Miedź SA, które 31 maja na wniosek Skarbu Państwa zostało przerwane do 14 czerwca, zdecyduje w środę o podziale ubiegłorocznego zysku spółki, wynoszącego blisko 2,29 mld zł.

Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Skarbu Państwa w komunikacie podpisanym przez sekretarza stanu w resorcie Pawła Szałamachę, na środowym WZA KGHM reprezentant resortu będzie głosować za wypłatą dywidendy w wysokości 10 zł na akcję, co oznacza, że łącznie pochłonęłoby to 87 proc. ubiegłorocznego zysku, czyli 2 mld zł.

Skarb Państwa z pakietem ponad 44 akcji KGHM ma w praktyce decydujący głos na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy tej spółki.

"MSP jest zdania, iż obecna sytuacja finansowa spółki pozwala na wypłatę dywidendy w podanej wysokości" - napisano we wtorkowym komunikacie.

Dalej czytamy, że "KGHM Polska Miedź, ze względu na wysoką cenę miedzi na rynkach światowych, obecnie ok. 7300 USD za tonę, uzyskuje wysokie dodatnie przepływy pieniężne. Cechą charakterystyczną ostatnich miesięcy jest nadpłynność, tj. znaczna ilość wolnej gotówki".

Resort przypomniał, że zysk osiągnięty w koncernie za pierwsze pięć miesięcy 2006 r. wyniósł 1,5 mld zł oraz, że oprócz zysku za 2005 r. w wysokości 2,3 mld zł, spółka otrzyma wkrótce dywidendę z tytułu inwestycji w Polkomtel w wysokości 460 mln zł.

"Stąd też zasoby pieniądza w posiadaniu KGHM, także po wypłacie dywidendy, będą nadal imponujące - ok 2,2 mld zł" - podano w komunikacie.

Wcześniejsza propozycja zarządu podziału zysku przewidywała wypłatę 5,5 zł dywidendy na akcję z zysku za 2005 rok. Na dywidendę miałoby być wtedy przeznaczone 48 proc. ubiegłorocznego zysku, czyli 1,1 mld zł.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Lubinie, prezes KGHM Krzysztof Skóra, pytany o ewentualny inny - niż wnioskuje zarząd - podział zysku, powiedział, że "z decyzjami właściciela się nie dyskutuje".

Pytany o finansowanie inwestycji w razie zwiększenia dywidendy Skóra odpowiedział, że "inwestycje można finansować z kapitałów własnych oraz z kapitałów obcych i niejednokrotnie ta ostatnia opcja jest efektywniejsza dla właściciela".

Tymczasem Ryszard Zbrzyzny, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) i poseł SLD, w wypowiedziach dla PAP z 31 maja nie wykluczał protestu w sytuacji, gdyby Skarb Państwa zamierzał "do końca wydrenować zyski z KGHM".

"Jeżeli dowiemy się, że właściciel nie zamierza zostawić wolnych środków na inwestycje, które są tej spółce potrzebne, to być może 14 czerwca walne zostanie przerwane" - powiedział wówczas Zbrzyzny.

We wtorkowym komunikacie MSP odniosło się ponadto do tzw. raportu otwarcia oceniającego stan KGHM i dotyczącego nieprawidłowości, jakie miały miejsce w spółce w okresie od stycznia 2002 r. do marca 2006 r.

"MSP jest przeciwne polityce łatwego pieniądza, tj. zatrzymywaniu nadmiernej części zysku. Taka polityka rozleniwia zarządy, czego najlepszym dowodem jest ostatni raport dotyczący nieprawidłowości w KGHM Polska Miedź w poprzednich latach. W świetle informacji zawartych w tym dokumencie, MSP będzie głosowało za nieudzieleniem absolutorium poprzedniemu zarządowi spółki" - napisano w komunikacie.

Jednocześnie komunikat informuje, że MSP będzie głosować za przeznaczeniem kwoty 50 mln zł na fundusz świadczeń socjalnych, na cele mieszkaniowe pracowników. ZZPPM domagało się, aby na ten cel odpisano z ubiegłorocznego zysku 100 mln zł.

Zgodnie z propozycją ministerstwa pozostała część zysku miałaby zasilić kapitał zapasowy koncernu.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WZA KGHM w środę zdecyduje o podziale zysku