Wzmocnienie jena i dolara

TMS
opublikowano: 09-11-2007, 17:08

Piątkowa sesja przyniosła drobne rozstrzygnięcia w  notowaniach dolara. Po osiągnięciu nowego ekstremum na poziomie EUR/USD 1,4750, kurs euro w szybkim tempie zanotował spadek do poziomu EUR/USD 1,4670. Przyczyna tego ruchu była realizacja zysków na silnie wykupionym rynku. Takie decyzje inwestycyjne to również efekt silnych spadków kontraktów na amerykańskich giełdach i znacznej redukcji pozycji typu carry-trading.

Straty kolejnych instytucji finansowych na rynku kredytów hipotecznych w USA zmuszają niektórych inwestorów do zamykania pozycji na rynkach kapitałowych, co z kolei implikuje konieczność zakupów jena. Kurs japońskiej waluty umocnił się wobec dolara o prawie 1,5 proc, podobnie jak i wobec euro. Do gwałtownej przeceny doszło również na rynku GBP/JPY. Na skutek zleceń zakupu japońskiej waluty pochodzących od amerykańskich banków inwestycyjnych jak również inwestorów rosyjskich i szwajcarskich kurs tej pary zniżkował o 400 pkt. do najniższego od trzech tygodni poziomu 232,60.
Pozytywne dla dolara okazały się dane o deficycie handlowym USA i cenach eksportu i importu. Zarówno ceny importu jak i eksportu zanotowały znaczny wzrost przekraczający oczekiwania analityków. Ceny eksportu wzrosły o 0,9 proc. - trzykrotnie więcej niż oczekiwali analitycy. W tym samym czasie ceny importowe wzrosły o 1,8 proc wobec oczekiwań 1,1 proc. Obie te wskaźniki wzmacniają presję inflacyjną w USA. Tak duży wzrost cen eksportu oznacza, że słaby dolar pozwala na podwyżki cen przez amerykańskie przedsiębiorstwa, gdyż przybywa zamówień z zagranicy. To niewątpliwie przełoży się na wzrost inflacji w USA. Stad, pomimo silnych oczekiwań na redukcje stóp proc. wydaje się, że w tym roku nie powinno do nich dojść.
Słaby dolar widoczny pozostaje również w wynikach handlu zagranicznego. Deficyt handlowy USA spadł we wrześniu o 0,6 proc., do 56,4 mld USD z 56,8 mld USD miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się teraz deficytu na poziomie 58,5 mld USD. Import wzrósł we wrześniu o 0,6 proc. do 196,6 mld USD, a eksport wzrósł o 1,1 proc. do rekordowych 140,1 mld USD.
Widoczne pierwsze symptomy korekty spadkowej na rynku EUR/USD mogą się nasilić do końca dnia. Kurs EUR/USD może zniżkować do bariery 1,4640, a przełamanie jej i zamkniecie poniżej będzie oznaczało większe spadki euro.

Marek Wołos
Departament Doradztwa i Analiz
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane